Ισόπαλοι Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός στη Λεωφόρο

Metrosport Team19 Μαΐου 2024

Ισόπαλοι με 2-2 αναδείχθηκαν Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός στο «Απόστολος Νικολαϊδης» για την τελευταία αγωνιστική των πλέι οφ του πρωταθλήματος της Super League.

Οι «πράσινοι» είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης και απείλησαν με Γερεμέγεφ και Μπακασέτα την εστία του Τζολάκη.

Στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων, το «τριφύλλι» κέρδισε πέναλτι και ο Μπακασέτας ανέλαβε την εκτέλεση. Ο Έλληνας επιθετικός έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα από την άσπρη βούλα για το 1-0.

Το «τριφύλλι» συνέχισε να πιέζει και στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων στο 59ο λεπτό όταν ο Χουάνκαρ έκανε παράλληλη μπαλιά προς τον Μπερνάρ ο οποίος με δυνατό συρτό σουτ έγραψε το 2-0.

Ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές και με πρωταγωνιστή τον Ποντένσε έφτασε στην ισοφάριση στο 73ο λεπτό όταν ο Πορτογάλος εξτρέμ έκανε ωραία προσπάθεια εκτός περιοχής και με ένα σκαφτό σουτ νίκησε τον Λοντίγκιν και έκανε το 2-1.

10 λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης γύρισε στην περιοχή, ο Γιόβετιτς πήρε την κεφαλιά και έκανε το 2-2.

Στα τελευταία λεπτά υπήρχαν αρκετές εντάσεις ανάμεσα στους παίκτες των δυο ομάδων αλλά επενέβησαν οι ψυχραιμότεροι και τα πνεύματα ηρέμησαν.