Ισόπαλο το φιλικό ανάμεσα σε ΑΕΚ και Ομόνοια

Metrosport Team18 Ιουλίου 2024

Ισόπαλες αναδείχθηκαν ΑΕΚ και Ομόνοια σε φιλική αναμέτρηση στο πλαίσιο της προετοιμασίας.

Στο πρώτο μέρος οι δυο ομάδες έχασαν εκατέρωθεν ευκαιρίες για να πάρουν το προβάδισμα αλλά οι προσπάθειες τους δεν είχαν αποτέλεσμα. Ο Ελίασον έστειλε την μπάλα στα δίχτυα αλλά το γκολ ακυρώθηκε καθώς ήταν σε θέση οφσάιντ ενώ οι Κύπριοι έφτασαν κοντά στο 1-0 αλλά ο Σιμάνσκι έσωσε πριν περάσει η μπάλα τη γραμμή.

Στο δεύτερο μέρος η Ένωση είχε τον έλεγχο και στο 69ο λεπτό πήρε το προβάδισμα όταν ο Μάνταλος εκτέλεσε το κόρνερ και ο Βίντα ξέφυγε από όλους και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με ωραία κεφαλιά νικώντας τον Φαμπιάνο για το 0-1. Η Ομόνοια κέρδισε μέτρα μέσα στο γήπεδο και 10 λεπτά αργότερα έφτασε στην ισοφάριση όταν ο Κόστα μοίρασε στον Σίμιτς, ο οποίος μπήκε στην περιοχή και με ωραίο τελείωμα νίκησε τον Στρακόσα για το 1-1, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Μασούρα, Κουλιμπαλί, Παναγιώτου, Χαμάς, Μάριτς, Χαραλάμπους, Εράκοβιτς, Σεμέδο, Σίμιτς, Κακουλλή.

ΑΕΚ: Μπρινιόλι (46' Στρακόσα), Ρότα, Κάλενς, Βίντα, Χατζισαφί, Σιμάνσκι (63' Γαλανόπουλος), Γιόνσον (63' Πινέδα), Γκατσίνοβιτς (62' 'Αμραμπατ), Λιούμπιτσιτς (62' Μάνταλος), Λιβάι (62' Κοϊτά), Ελίασον (63' Φερνάντες).