Ισοπαλία στο «Emirates» και η Σίτι χαμογελά

Metrosport Team27 Οκτωβρίου 2024

Ισόπαλες με 2-2 αναδείχθηκαν Άρσεναλ και Λίβερπουλ στο ντέρμπι της ένατης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Premier League.

Οι «κανονιέρηδες» πήραν το προβάδισμα μόλις στο ένατο λεπτό όταν ο Γουάιτ έκανε τη βαθιά μπαλιά πίσω από τη σέντρα και ο Σακά απέφυγε με εντυπωσιακή ντρίμπλα τον Ρόμπερτσον και έκανε ένα άπιαστο σουτ κάνοντας το 1-0. Άμεση ήταν η απάντηση των φιλοξενούμενων καθώς στο 18ο λεπτό βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης όταν ο Αλεξάντερ-Άρνολντ εκτέλεσε κόρνερ και ο Ντίας πήρε την πρώτη κεφαλιά, ο Φαν Ντάικ τη δεύτερη και έκανε το 1-1.

Η Άρσεναλ πίεσε και δυο λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου πήραν εκ νέου το προβάδισμα όταν ο Ράις εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά και ο Μερίνο έπιασε καρφωτή κεφαλιά αφήνοντας άγαλμα τον Κέλεχερ. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο 81ο λεπτό ο Σαλάχ όταν μετά κάθετη μπαλιά από τον Αλεξάντερ-Άρνολντ, ο Νούνιες βγήκε στην πλάτη της άμυνας της Άρσεναλ και γύρισε εκπληκτικά τη μπάλα σε εκείνον που εκτέλεσε με αριστερό πλασέ για το 2-2.