Ισόπαλες ΑΕΚ και Γάνδη - Αρκετά λάθη από Μπρινιόλι

Metrosport Team10 Ιουλίου 2024

Ισόπαλη με 2-2 αναδείχθηκε η ΑΕΚ με τη Γάνδη σε φιλική αναμέτρηση. Κάπως νευρικός και επιπόλαιος φάνηκε ο Μπρινιόλι κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού και οι αποφάσεις του στοίχισαν δύο τέρματα.

Η Ένωση μόλις στην πρώτη της τελική στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Ζίνι πήρε την μπάλα στην περιοχή, μετά από πάσα του Λιβάι Γκαρσία και με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Η Γάνδη κέρδισε μέτρα στο γήπεδο και στο 18ο λεπτό έφτασε στην ισοφάριση όταν μετά από λάθος συνεργασία των παικτών με τον Μπρινιόλι, ο Ιταλός κίπερ ήταν εκτός εστίας και ο Χονγκ δεν είχε πρόβλημα να σκοράρει εκτός εστίας. Η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο μέρος και στο 53' κατάφερε να πάρει εκ νέου το προβάδισμα όταν ο Λάζαρος Ρότα συνδυάστηκε άψογα με τον Λιβάι Γκαρσία και με ωραίο τελείωμα μέσα από την περιοχή έκανε το 2-1. Στο 64΄ο Γκαρσία εκτέλεσε απευθείας το φάουλ που κέρδισε ο Γαλανόπουλος και έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Λιούμπιτσιτς πήρε υπό πίεση κεφαλιά στη μικρή περιοχή και έστειλε την μπάλα άουτ. Η Ένωση είχε και άλλες ευκαιρίες να διευρύνει το σκορ αλλά στο 92ο λεπτό η Γάνδη έφτασε στην ισοφάριση εκμεταλλευόμενη ξανά ένα λάθος της Ένωσης. Ο Γιοκοτά είδε τον Μπρινιόλι ξανά εκτός εστίας και σκόραρε για το 2-2 των Βέλγων.

Στο τελευταιο 30λεπτο (τέσσερα στο σύνολο) ο ρυθμός έπεσε και οι δυο ομάδες έκαναν ελάχιστες φάσεις.