Ηρακλής- Πέλιστερ (91-77): Άνετη φιλική νίκη στο Ιβανώφειο

Metrosport Team10 Σεπτεμβρίου 2024

Ακόμη μία νίκη σε φιλικό παιχνίδι πέτυχε ο Ηρακλής που επικράτησε της Πέλιστερ με 91-77, κεκλεισμένων των θυρών στο «Ιβανώφειο».

Αμφότερες οι ομάδες ξεκίνησαν πολύ δυνατά στην άμυνα, το ματς να είναι αρκετά κλειστό και η πρώτη περίοδος «έκλεισε» στο 19-21.

Ηρακλής και Πέλιστερ συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 13ο λεπτό, ωστόσο οι γηπεδούχοι παίζοντας εξαιρετική άμυνα, έκλεισαν τους διαδρόμους και με πρωταγωνιστή τον Σταμάτη στην επίθεση (16 πόντους στο πρώτο ημίχρονο), «έτρεξαν» ένα επιμέρους σκορ 15-2, δημιουργώντας διαφορά 13 πόντων, 41-28 στο 17’. Οι Σκοπιανοί προσπάθησαν να αντιδράσουν και μείωσαν σε 45-36, με τη λήξη του ημιχρόνου.

Παρότι η Πέλιστερ έριξε τη διαφορά στους επτά, στις αρχές του δευτέρου μέρους (47-40 και 50-43), οι γηπεδούχοι βρήκαν και πάλι τις λύσεις στην επίθεση για να διευρύνουν το προβάδισμά τους σε ακόμη υψηλότερα επίπεδα. Με τους Μαλέσεβιτς και Κέσαρ να προστίθενται στην εξίσωση και με ένα επιμέρους σκορ 17-4, που βασίστηκε και πάλι στην άμυνα, αλλά και στην πολυφωνία στην άλλη πλευρά του παρκέ, εκτόξευσαν τη διαφορά στους 20 πόντους, 67-47, χωρίς να αλλάξει κάτι μέχρι το 30’ (74-57).

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 12 πόντους (74-62), στα πρώτα της τελευταίας περιόδου, αλλά και πάλι οι παίκτες του Ηρακλή είχαν τις απαντήσεις για να διατηρήσουν διαφορά ασφαλείας, που κυμαινόταν μεταξύ 13 και 17 πόντων και δεν απειλήθηκαν μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Δεκάλεπτα: 19-21, 45-36, 74-57, 91-77

ΗΡΑΚΛΗΣ: Σταμάτης 17(3), Παπαρέγκας 2, Μπινιάκου, Τσιακμάς 9(1), Γκοτζαμανίδης, Κέσαρ 15(1), Λιάπης 10(1), Μαλέσεβιτς 15(1), Καλόγηρος 7(1), Κώττας 10, Μαστρογιαννόπουλος 6.

Πέλιστερ: Antoine 13(3), Stajic 4(1), Edwards 27, Kostovski 13(3), Bosaleski 2, Najdovski, Krstevski 3(1), Markovski, Bojic 5, Pandev 2, Tashovski 8.