Ηρακλής: Ήττα (74-79) στο πρώτο φιλικό από την TFT Σκόπια

Metrosport Team29 Αυγούστου 2024

Στο πρώτο του φιλικό, ενόψει της νέας αγωνιστικής περιόδου, ο Ηρακλής ηττήθηκε από την TFT Skopje με 74-79, σε ματς, που έγινε κεκλεισμένων των θυρών στο Ιβανώφειο.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 6-13, όμως ο Ηρακλής με σερί 12-0 πήρε προβάδισμα (18-13) για να κλείσει το δεκάλεπτο με 18-19, υπέρ της ομάδας των Σκοπίων.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν αμφίρροπο, και η TFT ολοκλήρψσε το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 33-38.

Οι Σκοπιανοί ήταν ιδιαίτερα εύστοχοι από τη γραμμή των 6,75 και πήραν προβάδισμα εννέα πόντων (52-61) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Οι φιλοξενούμενοι "έχτισαν" διψήφιο προβάδισμα για πρώτη φορά στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, με 53-64 και διατήρησαν τη διαφορά σε αυτά τα επίπεδα μέχρι το 35’ (61-71). Ακολούθησε η αντεπίθεση των γηπεδούχων, οι οποίοι με επιμέρους σκορ 7-1, πλησίασαν στους τέσσερις, 68-72, δύο λεπτά πριν το τέλος. Δεν μπόρεσαν, όμως να ολοκληρώσουν την ανατροπή, γνωρίζοντας την φιλική ήττα.

*Απών ήταν ο Νίκος Δημαλής, ο οποίος αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού στη δεξιά ποδοκνημική. Λόγω ενοχλήσεων στη γάμπα, ο Μιχάλης Λιάπης αγωνίστηκε μόνο στην πρώτη περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 33-38, 52-61, 74-79

Διαιτητές: Δέλλας, Κανελλίδης, Αγραφιώτης

ΗΡΑΚΛΗΣ: Σταμάτης 3, Παπαρέγκας 9(1), Τσιακμάς 8(1), Kesar 9, Λιάπης 2, Καμπουρίδης 5, Malesevic 7, Καλόγηρος 9, Κώττας 14, Μαστρογιαννόπουλος 8(2)

TFT SKOPJE: Nikolovski, Greenlee 20(3), Stojanovski 7, Nikolov 13, Naumoski 6(2), Gaffney 17(3), Nuri 1, Stojanov 3(1), Markovski, Haughton 3, Zafirov 9(2).