Ηρακλής- Feniks (90-48): Άνετη φιλική νίκη στο «Ιβανώφειο»

Metrosport Team06 Σεπτεμβρίου 2024

Ο Ηρακλής επικράτησε της Feniks με 90-48, πραγματοποιώντας μια εξαιρετική εμφάνιση, στο πρώτο φιλικό που έγινε στο «Ιβανώφειο», μπροστά στους φιλάθλους του.

Ο Πέταρ Άλεξιτς ξεκίνησε τον αγώνα με τους Σταμάτη, Μαστρογιάννοπουλο, Παπαρέγκα, Μαλέσεβιτς και Κώττα, δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες, εκτός του τραυματία Νίκου Δημαλή.

Το ξεκίνημα των των γηπεδούχων ήταν εντυπωσιακό, με αποτέλεσμα να προηγηθούν 12-2 στο τέταρτο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και πλησίασαν στον πόντο (13-12), ωστόσο ο Ηρακλής ξαναπήρε διαφορά οκτώ πόντων (24-16).

Στηριζόμενοι στην άμυνά τους και στην ευστοχία από την περιφέρεια, οι παίκτες του Άλεξιτς διεύρυναν το υπέρ τους προβάδισμα στους 14 πόντους (35-21), χάρη σε δύο συνεχόμενα τρίποντα του Τσιακμά.

Ο Ηρακλής είχε εξαιρετική αμυντική λειτουργία και βγάζοντας συνεργασίες άνοιξε κι άλλο την ψαλίδα, μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, που έληξε 47-27.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν τους Σκοπιανούς και σε συνδυασμό με την επιθετική τους πολυφωνία, διατήρησαν τη διαφορά σταθερά πάνω από τους 20 πόντους στην τρίτη περίοδο (65-42).

Στην τελευταία περίοδο, ο Ηρακλής δεν έχασε τον ρυθμό του και έφτασε εύκολα στη νίκη.

Ηρακλής: Σταμάτης 11(1), Παπαρέγκας 14(4), Μπινιάκου, Τσιακμάς 11(3), Γκοτζαμανίδης 1, Κέσαρ 14, Λιάπης, Καμπουρίδης 16, Μαλέσεβιτς 11, Καλόγηρος 5, Κώττας 5, Μαστρογιαννόπουλος 2.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 47-27, 65-42, 90-48

Διαιτητές: Συμεωνίδης, Σελεβός, Βασιλόπουλος