Η Σίτι πήρε το πρώτο ντέρμπι της Premier League, 0-2 την Τσέλσι

Metrosport Team18 Αυγούστου 2024

Η Μάντσεστερ Σίτι πέρασε από την έδρα της Τσέλσι και χωρίς να εντυπωσιάσει, επικράτησε με 0-2, για την πρώτη αγωνιστική της Premier League, χάρη στην ποιότητα του Χάαλαντ και του Κόβασιτς.

Στο 18ο λεπτό ο Χάαλαντ πήρε την μπάλα, μετά από πάσα του Μπερνάρντο Σίλβα, και αφού κατάφερε να μείνει όρθιος από τα τζαρτζαρίσματα των αντίπαλων, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα των "μπλε", για το 0-1 των "πολιτών".

Οι παίκτες Τσέλσι στη συνέχεια είχαν τις στιγμές τους, αλλά όσες φορές βρέθηκαν απέναντι από τον Έντερσον δεν είχαν ψυχραιμία. Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να πιέζουν, για να φτάσουν στο γκολ της ισοφάρισης, αλλά ο Τζάκσον στο 61΄έχασε τεράστια ευκαιρία.

Εν τέλει, οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα, με τον Κόβασιτς να σημειώνει το 0-2, στο 84ο λεπτό, σφραγίζοντας τη νίκη για τη Μάντσεστερ Σίτι.