Η Σερβία κέρδισε το Νότιο Σουδάν και έστειλε την Ελλάδα στα προημιτελικά

Δημήτρης Καλαϊτζής03 Αυγούστου 2024

Η Σερβία νίκησε το Νότιο Σουδάν (96-85) και έστειλε την Ελλάδα στα προημιτελικά του Ολυμπιακού τουρνουά μπάσκετ των ανδρών στο Παρίσι.

Οι πλάβι αν και τα βρήκαν σκούρα για τρία δεκάλεπτα απέναντι στους μαχητικούς Αφρικανούς, στο τελευταίο δεκάλεπτο έδειξαν την κλάση τους και με οδηγό τον Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς, ο οποίος έκανε τρομερό παιχνίδι πήραν το ροζ φύλλο αγώνα και τερμάτισαν στη δεύτερη θέση του ομίλου και στην επόμενη φάση θα αντιμετωπίσουν την Αυστραλία.

Ο Σέρβος γκαρντ των Χοκς τελείωσε το ματς με 28 πόντους (6/9 τρίποντα) και 7 ασίστ. Άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Νίκολα Γιόκιτς που πέτυχε double-double με 22 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Ο αγώνας:

Η Σερβία μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 12-6 στο 3΄, ωστόσο το Νότιο Σουδάν απάντησε με ένα επιμέρους σκορ 12-3 και πέρασε μπροστά με τρεις πόντους (15-18) στο 8΄, αλλά οι πλάβι αντέδρασαν και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +1 (23-22).

Με ένα απίθανο σερί 11-0 η Σερβία πήρε...αέρα εννιά πόντων (34-25) στις αρχές της δεύτερης περιόδου. Το Νότιο Σουδάν όχι μόνο δεν πτοήθηκε και αρχικά μείωσε στους τέσσερις (34-30) με ένα σερί 5-0, ενώ στη συνέχεια έφερε το ματς στην απόλυτη ισορροπία (39-39) στο 17΄. Εν τέλει το ημίχρονο βρήκε μπροστά την ομάδα του Πέσιτς με τρεις πόντους (47-44).

Το τρίτο δεκάλεπτο άρχισε με ένα σερί 7-0 για τους Σέρβους που τους έστειλε στο +7 (54-47), αλλά και πάλι το Νότιο Σουδάν βρήκε την ευκαιρία να απαντήσει και να μειώσει στον πόντο (59-58) στο 25΄. Κάπου εκεί πήρε από το χέρι την ομάδα του ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς και την έστειλε ξανά στο +7 (65-58).

Το προβάδισμα και πάλι εξανεμίστηκε αφού το Νότιο Σουδάν έβαζε το ένα τρίποντο μετά το άλλο και πλησίασε στο καλάθι (65-63).

Στην τελευταία περίοδο η Σερβία έδειξε τα... δόντια της και κατάφερε να μετατρέψει ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι για τρία δεκάλεπτα σε παράσταση για ένα ρόλο. Μετά από αυτό το αποτέλεσμα η Εθνική μας ομάδα πέρασε στα προημιτελικά όπου θα αντιμετωπίσει την παγκόσμια πρωταθλήτρια, Γερμανία.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 47-44, 72-67, 96-85