Η Μπράιτον τιμώρησε τη Γιουνάιτεντ στο 90+5'

Metrosport Team24 Αυγούστου 2024

Η Μπράιτον κατάφερε να πάρει μια σπουδαία νίκη κόντρα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, με 2-1, κάνοντας το δύο στα δύο στην Premier League, με τον Ζοάο Πέδρο να πετυχαίνει το νικητήριο γκολ στο 90+5'.

Οι "κόκκινοι διάβολοι" μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι, απειλώντας την εστία των γηπεδούχων, αλλά ένας πρώην παίκτης της Γιουνάιτεντ, την πλήγωσε, με τον Γουέλμπεκ να δίνει το προβάδισμα στη Μπράιτον, στο 32ο λεπτό.

Στο 60' ο Μαζράουι τροφοδότησε τον Ντιαλό από τα δεξιά και εκείνος μετά από προσποίηση, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Στιλ, για το 1-1.

Η Γιουνάιτεντ κατάφερε λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 73', έφτασε στην ανατροπή, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ του Ζίρκζε. Ο Φερνάντες πάσαρε στον Γκαρνάτσο, όμως η μπάλα πριν καταλήξει στα δίχτυα βρήκε στο γόνατο του Ζίρκζε, ο οποίος ήταν εκτεθειμένος.

Οι γηπεδούχοι λίγα λεπτά πριν τη λήξη του παιχνιδιού τιμώρησαν τους "κόκκινους διαβόλους", με τον Ζοάο Πέδρο να γράφει το 2-1, στο 90+5', δίνοντας μια σπουδαία νίκη στη Μπράιτον.