Metrosport Team11 Οκτωβρίου 2023

Ρεπορτάζ: Γιώργος Καστάνης – Κώστας Πετρωτός – Γιώργος Ζαϊρης

Στις 10 Ιουλίου είχε ανακοινώσει ο επίσημος ΠΑΟΚ την απόκτηση του Γκανέζου διεθνή Ραχμάν Μπάμπα, μία επιλογή που ήταν ξεκάθαρα από το τμήμα σκάουτινγκ και αποδεδειγμένα βοηθά την ομάδα από την έναρξη της σεζόν.

Αυτή την στιγμή ίσως αποτελεί την πιο σημαντική κίνηση του Δικεφάλου.

Ο Μπάμπα αμέσως μετά τις υπογραφές του συμβολαίου του, ταξίδεψε στην Ολλανδία και συμμετείχε για λίγες ημέρες στο στάδιο της προετοιμασίας. Έχει προσφέρει τρομερή ποιότητα στο αριστερό άκρο της άμυνας. Οι προωθήσεις του, πολύ συχνά, δημιουργούν αναστάτωση στις αντίπαλες άμυνες. Είναι όμως και δημιουργικός. Του πιστώθηκαν δύο ασίστ στα ματς που αγωνίστηκε, ενώ μία ακόμη δεν του αποδόθηκε, καθώς στον αγώνα εναντίον της Κηφισιάς στην Τούμπα η μπάλα χτύπησε σε πόδια αμυντικού της αθηναϊκής ομάδας και κατέληξε στα δίχτυα. Έτσι έγινε το 2-1 υπέρ του ΠΑΟΚ.

Ο Μπάμπα, που έχει συμβόλαιο με τον ΠΑΟΚ έως το 2026, αγωνίστηκε από την έναρξη της σεζόν, σε 12 από τα 15 συνολικά ματς που έδωσε η ομάδα στην Ελλάδα και την Ευρώπη. Το αξιοσημείωτο είναι πως στα 11 από τα 12 ματς, είχε γεμάτα 90λεπτα.

Πιο συγκεκριμένα καταγράφουμε τις επιδόσεις του Μπάμπα:

Στις 27 Ιουλίου στο πρώτο επίσημο παιχνίδι με την Μπεϊτάρ στην Τούμπα αγωνίστηκε όλο το 90λεπτο.

Στις 3 Αυγούστου στο δεύτερο ματς στην Ιερουσαλήμ συνέβαλε στην επίτευξη της μεγάλης νίκης – πρόκρισης του ΠΑΟΚ με 1-4. Έπαιξε σε όλο το ματς.

Στις 10 Αυγούστου ήταν εκ νέου βασικός στο Σπλιτ, κόντρα στην Χάϊντουκ παίζοντας όλο το 90ολεπτο.

Στις 17 Αυγούστου αγωνίστηκε επί 90 λεπτά στην νίκη (με 3-0) πρόκριση επί της Χάϊντουκ.

Στις 27 Αυγούστου ήταν βασικός κόντρα στην Κηφισιά, έπαιξε σε όλο το ματς. Από δική του ασίστ, μπήκε το δεύτερο γκολ του ΠΑΟΚ. Ήταν όμως αυτογκόλ και δεν του πιστώθηκε, στατιστικά, η ασίστ.

Στις 31 Αυγούστου συμμετείχε σε όλο το παιχνίδι, στον θρίαμβο επί της Χάρτς στην Τούμπα με 4-0.

Στις 3 Σεπτεμβρίου αγωνίστηκε ως αλλαγή στο Ηράκλειο, μόνο για 24 λεπτά, στην μοναδική ήττα του ΠΑΟΚ από τον ΟΦΗ με 1-0.

Στις 17 Σεπτεμβρίου ήταν παρών σε όλο το 90λεπτο στο τοπικό ντέρμπι με αντίπαλο τον Άρη.

Στις 21 Σεπτεμβρίου, επί 90 λεπτά συμμετείχε στην νίκη επί της Ελσίνκι με 3-2. Του πιστώνεται μία ασίστ.

Στις 27 Σεπτεμβρίου, έπαιξε για 90 λεπτά κόντρα στον Βόλο. Σε αυτό το ματς του πιστώθηκε η δεύτερη ασίστ.

Την 1η Οκτωβρίου αγωνίστηκε σε όλο το ματς, κόντρα στον Παναθηναϊκό στην Λεωφόρο, στο ισόπαλο 2-2.

Την 5η Οκτωβρίου έπαιξε επίσης σε όλο το ματς κόντρα στην Άϊντραχτ στην Τούμπα.

Συνολικά έπαιξε σε 12 από τα 15 επίσημα παιχνίδια.