Η Λεβερκούζεν σήκωσε και το Σούπερ Καπ, 4-3 στα πέναλτι κόντρα στη Στουτγκάρδη

Metrosport Team17 Αυγούστου 2024

Η Λεβερκούζεν σήκωσε και το Σούπερ Καπ Γερμανίας, επικρατώντας στη διαδικασία των πέναλτι κόντρα στη Στουτγκάρδη, με 4-3, ενώ στη κανονική διάρκεια έμεινε ζωντανή (2-2), χάρη στο γκολ του Πάτρικ Σικ, δύο λεπτά πριν την ολοκλήρωση του 90λεπτου.

Στο 11ο λεπτό ο Βίκτορ Μπόνιφεϊς έδωσε προβάδισμα στις "ασπιρίνες" (1-0), αλλά η Στουτγκάρδη είχε άμεση απάντηση ισοφαρίζοντας τέσσερα λεπτά αργότερα (15'), με τον Ενζί Μιγιότ (1-1).

Στο 37ο λεπτό η Λεβερκούζεν έμεινε με δέκα παίκτες, με τον Μαρτέν Τεριέ να αντικρίζει απευθείας κόκκινη κάρτα. Στο δεύτερο μέρος ο Ντενίζ Ουντάβ (63') έκανε την ολική ανατροπή για τη Στουτγκάρδη (1-2).

Η ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο παρά το αριθμητικό μειονέκτημα συνέχιζε να πιέζει και στο 88ο λεπτό κατάφερε να ισοφαρίσει (2-2), με τον Πάτρικ Σικ, στέλνοντας το παιχνίδι στη διαδικασία των πέναλτι.

Στα πέναλτι η Λεβερκούζεν δεν αστόχησε ούτε σε ένα πέναλτι, ενώ η Στουτγκάρδη είχε δύο αποτυχίες, με αποτέλεσμα οι "ασπιρίνες" να σηκώσουν τον πρώτο τίτλο της σεζόν.