Η Λανς πέταξε τη Σεβίλλη εκτός Ευρώπης και συνεχίζει στο Γιουρόπα - Ισόπαλες PSV και Άρσεναλ

Πέτρος Χαριζακλής12 Δεκεμβρίου 2023

Η Λανς χρειαζόταν μόνο την ισοπαλία για να εξασφαλίσει πως θα παίξει και τη νέα χρονιά στην Ευρώπη, ωστόσο κέρδισε με 2-1 τη Σεβίλλη και θα συνεχίσει στο Γιουρόπα Λιγκ. Αντιθέτως, η ισπανική ομάδα αποκλείστηκε από τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Στο «Μπολάρ» πάντως οι συγκινήσεις ήταν μεγαλύτερες στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 63ο λεπτό ο Φρανκόφσκι έβαλε μπροστά σκορ τους Γάλλους με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Στο 79' η Σεβίλλη ισοφάρισε σε 1-1 με πέναλτι του Ράμος με εκτέλεση αλά Πανένκα, αφού στην πρώτη φορά που εκτέλεσε πατούσε μέσα ο Σαμπά και ο διαιτητής ζήτησε επανάληψη.

Και εκεί που η παρέα του Ράμος έψαχνε το δεύτερο γκολ για να «κλέψει» την 3η θέση, το δέχθηκε στο 96ο λεπτό.

Χέρι χέρι στους «16»

Στην Ολλανδία η αναμέτρηση μεταξύ PSV και Άρσεναλ μπορεί να μην είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον, ωστόσο είχε δύο γκολ και αρκετές φάσεις, μένοντας στην ισοπαλία (1-1). Η αγγλική ομάδα τερμάτισε στην 1η θέση του ομίλου με απολογισμό 4-1-1 ενώ η ολλανδική την ακολουθεί στα νοκ-άουτ του Τσάμπιονς Λιγκ ως 2η.

Το γκολ των «κανονιέρηδων» πέτυχε στο 42ο λεπτό ο Ενκέτια με ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή.

Η Αϊντχόφεν ισοφάρισε στο 50ο λεπτό με υπέροχο πλασέ του Φέρτεσεν.