Η Εθνική Νέων με τρομερή ανατροπή λύγισε το Βέλγιο και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο!

Κωστής Παναγιώτου16 Ιουλίου 2023

Η Εθνική Νέων με άμυνα από "ατσάλι" στο τέταρτο δεκάλεπτο οδήγησε τον αγώνα στην παράταση, επικρατώντας του Βέλγιο με 68 -64, κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο στο Eurobasket U20, επιστρέφοντας στο βάθρο μεγάλης διοργάνωσης μετά από έξι χρόνια, σε όλες τις ηλικίες και τις διοργανώσεις.

Από την ομάδα του Κώστα Παπαδόπουλου ξεχώρισαν ο Ζούγρης με 16 πόντους (7/16 δίποντα) και 12 ριμπάουντ, ο Μπαζίνας με 13 πόντους (4/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα), 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ και ο Μαντζούκας με 10 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ κομβικό ρόλο έπαιξαν και ο Οικονομόπουλος (9 πόντοι και 8 ριμπάουντ) με τον Πλώτα (13 πόντοι).

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο με τη "γαλανόλευκη" να προηγείται με τη μικρότερη δυνατή διαφορά στο τέλος της περιόδου (18-17). Στη δεύτερη περίοδο οι Βέλγοι πέτυχαν 26 πόντους την ίδια ώρα που η Ελλάδα σημείωσε 15, με τη βελγική ομάδα να πηγαίνει στα αποδυτήρια με +10 (33-43).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι άμυνες βγήκαν μπροστά, αλλά το Βέλγιο αύξησε τη διαφορά στους +12 στο τέλος της περιόδου (40-52). Στην τελευταία περίοδο η Ελλάδα έπαιξε τρομερή άμυνα και κατάφερε να επιστρέψει στο παιχνίδι, ισοφαρίζοντας δύο λεπτά πριν το τέλος (54-54).

Στην εκπνοή του αγώνα ο Μερμίγκης, οποίος ήταν εξαιρετικός στο φινάλε του παιχνιδιού, είχε την ευκαιρία να δώσει στην Εθνική το χάλκινο μετάλλιο, αλλά αστόχησε για τρεις και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση (56-56 κ.δ.).

Στο έξτρα πεντάλεπτο η ομάδα του Κώστα Παπαδόπουλου με πάθος και ενέργεια επικράτησε επί του Βελγίου (68-64), ανεβαίνοντας στο τρίτο σκαλί του βάθρου, ολοκληρώνοντας μια σπουδαία πορεία στο φετινό Eurobasket U20.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 33-43, 40-52, 56-56 (κ.δ.), 68-64 (π.)