H Άρσεναλ επέστρεψε στις νίκες και ισοπέδωσε την Κρίσταλ Πάλας

Metrosport Team20 Ιανουαρίου 2024

Η Άρσεναλ πέτυχε μια εύκολη επικράτηση κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας με 5-0 και επέστρεψε στις νίκες στην Premier League, μετά από σχεδόν ένα μήνα, καθώς η τελευταία νίκη της στο πρωτάθλημα ήταν στις 17 Δεκεμβρίου απέναντι στη Μπράιτον.

Οι "κανονιέρηδες" έφτασαν τους 43 βαθμούς και πλέον βρίσκονται στη δεύτερη θέση μαζί με τη Μάντσεστερ Σίτι, πλησιάζοντας την πρωτοπόρο Λίβερπουλ (45 β.). Αντίθετα η Κρίσταλ Πάλας παρέμεινε στην 14η θέση με 21 βαθμούς.

Στο 11' ο Γκάμπριελ με νίκησε τον Χέντερσον για το 1-0. Στο 37ο λεπτό οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματά τους μετά από αυτογκόλ του Χέντερσον (2-0). Στο 59' ο Τροσάρ σφράγισε τη νίκη της Άρσεναλ, κάνοντας το 3-0, ενώ στις καθυστερήσεις ο Μαρτινέλι με δύο γκολ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 5-0.

Άρσεναλ: Ράγια, Γουάιτ, Σαλιμπά, Γκάμπριελ (81' Κίβιορ), Ζιντσένκο, Έντεγκααρντ, Ράις (73' Ζορζίνιο), Χάβερτς (69' Σμιθ Ρόου), Σακά, Ζεσούς (81' Ενκετιά), Τροσάρ (69' Μαρτινέλι).

Κρίσταλ Πάλας: Χέντερσον, Κλάιν (76' Αμαντά), Άντερσεν, Γκουέι (87' Τόμκινς), Μίτσελ, Λέρμα, Ρίτσαρντς, Χιουζ (68' Όζο), Έζε, Ματετά, Σλουπ (76' Φράνσα).