Γιόκιτς-μεγαλείο και σπουδαίο διπλό των Νάγκετς επί των Ουόριορς

Metrosport Team26 Φεβρουαρίου 2024

Το παιχνίδι που έγινε στο Γκόλντεν Στέιτ ξεχώρισε από το σημερινό (26/2) πρόγραμμα του ΝΒΑ όπου οι Νάγκετς νίκησαν τους Ουόριορς με 119-103. Στα αξιοσημείωτα της ημέρας η άνετη νίκη των Πέισερς επί των Μάβερικς αλλά και αυτή των Κινγκς επί των Κλίπερς που έχασαν δύο σερί ματς για πρώτη φορά μετά τον Δεκέμβριο. Νωρίτερα το βράδυ, οι Μπακς είχαν εύκολο έργο κόντρα στους Σίξερς ενώ οι Σανς νίκησαν τους Λέικερς.

Οι Νάγκετς λοιπόν πήραν το ντέρμπι της Δύσης αφού νίκησαν τους Ουόριορς με 119-103, «καθαρίζοντας» στην τέταρτη περίοδο όταν έκαναν επιμέρους σκορ 28-16. Ο Νίκολα Γιόκιτς άφησε παντού το αποτύπωμα του στο παρκέ, έχοντας 32 πόντους, 16 ριμπάουντ και 16 ασίστ ενώ ο Κλέι Τόμπσον είχε 23 για τους γηπεδούχους.

Οι Πέισερς έδειξαν τα… νύχια τους νικώντας με άνεση τους Μάβερικς με 133-111. Ο Μάιλς Τέρνερ τους οδήγησε με 33 πόντους και 8 ριμπάουντ ενώ από την άλλη πλευρά ο Λούκα Ντόντσιτς είχε 33 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Οι Κινγκς πέρασαν από το Λος Άντζελες με το 123-107 επί των Κλίπερς με 123-107, έχοντας κορυφαίο τον ΝτεΆαρον Φοξ με 33 πόντους, 6 ριμπάουντ και 7 ασίστ ενώ ο Ντομάντας Σαμπόνις έφτασε στο 20ό του triple-double στη σεζόν με 17 πόντους, 15 ριμπάουντ και 12 ασίστ. Για τους Κλίπερς ο Καουάι Λέοναρντ είχε 20 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα.

Νωρίτερα, οι Μπακς δεν βρήκαν αντίσταση από τους Σίξερς τους οποίους νίκησαν με 119-98. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έχασε το triple-double για μία ασίστ έχοντας 30 πόντους, 12 ριμπάουντ και 9 ασίστ.

Οι Σανς κυριάρχησαν στην πρώτη περίοδο (45-28) και έφτασαν στη νίκη με 123-113 επί των Λέικερς. Ο Γιουσούφ Νούρκιτς κυριάρχησε με 18 πόντους, 22 ριμπάουντ και 7 ασίστ ενώ για τους Λέικερς ο Λεμπρόν Τζέιμς είχε 28 πόντους, 7 ριμπάουντ και 12 ασίστ.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια: Ουίζαρντς-Καβαλίερς 105-114, Χοκς-Μάτζικ 109-92, Ρόκετς-Θάντερ 110-123, Πέλικανς-Μπουλς 106-114, Τζαζ-Σπερς 128-109 και Μπλέιζερς-Χόρνετς 80-93.