Φιλική ήττα του Παναθηναϊκού από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ

Metrosport Team20 Σεπτεμβρίου 2024

Ήττα για τον μπασκετικό Παναθηναϊκό από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στο πλαίσιο φιλικής αναμέτρησης που πραγματοποιήθηκε στο κλειστό της Γλυφάδας με 73-81, πριν από την πρεμιέρα του τουρνουά "Παύλος Γιαννακόπουλος".

Μία μόλις ημέρα πριν από την πρεμιέρα του τουρνουά "Παύλος Γιαννακόπουλος" στο Καλλιμάρμαρο (21/9, 22:00), ο Παναθηναϊκός AKTOR γνώρισε την ήττα με 73-81, από την Μακάμπι Τελ Αβίβ σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στο κλειστό γυμναστήριο της Γλυφάδας.

Στην αρχική πεντάδα των πράσινων ξεκίνησαν οι Τζέριαν Γκραντ, Κέντρικ Ναν, Ιωάννης Παπαπέτρου, Ντίνος Μήτογλου και Ομέρ Γιουρτσεβέν, με τους Ισραηλινούς να κλείνουν την πρώτη περίοδο με προβάδισμα τεσσάρων πόντων, 17-21.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να μειώσει, με πρωταγωνιστή τον Οσμάν, 66-73 (38'), ). Ωστόσο η Ισραηλινή ομάδα δεν αγχώθηκε πριν τη λήξη και πανηγύρισε τη φιλική νίκη, με τον Μήτογλου να διαμορφώνει το τελικό 73-81.

Ο Εργκίν Αταμάν δεν είχε στη διάθεσή του τους τραυματίες Ματίας Λεσόρ, Λορέντζο Μπράουν και Παναγιώτη Καλαϊτζάκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-21, 36-36, 57-60, 73-81