Ευρωπαϊκό, Ρώμη: Στα ημιτελικά των 200μ ο Γκαραγκάνης - Εκτός Τσιάμης, Πανταζής, Γναφάκη, Σκαρβέλη, Λεβαντίνος

Παναγιώτα Χαλκιά09 Ιουνίου 2024

Στην ημιτελική κούρσα των 200μ προκρίθηκε ο Σωτήρης Γκαραγκάνης στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου που διεξάγεται στη Ρώμη.

Ο Έλληνας αθλητής διένυσε την απόσταση σε 20.91μ και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά. Ο ίδιος μετά το τέλος της κούρσας τόνισε: «Δεν μου άρεσε η κούρσα μου, έβγαλα μια κούρσα στα τελευταία μέτρα. Θα δούμε τι μπορούμε να καταφέρουμε στον ημιτελικό». Αντίθετα, ο Γιάννης Καριοφύλλης έμεινε εκτός καθώς τερμάτισε σε 21.00.

Εκτός τελικού στο τριπλούν έμειναν οι Δημήτρης Τσιάμης και Ανδρέας Πανταζής. Ο 42χρονος αθλητής άρχισε τον αγώνα του με άλμα στα 16.32μ, συνέχισε με 16.33μ και ολοκλήρωσε τον αγώνα του με 16.32μ. Ο Πανταζής είχε μόλις ένα έγκυρο άλμα στα 15.36μ.

Την 19η θέση κατέλαβε η Σταματία Σκαρβέλη στη σφυροβολία με βολή στα 67.10μ. Η αθλήτρια είχε ακόμη προσπάθειες με 66.06μ και 65.93μ.

Η Δήμητρα Γναφάκη σημείωσε νέο ατομικό ρεκόρ για τη φετινή αγωνιστική περίοδο στα 400μ με εμπόδια με 56.62 αλλά δεν ήταν αρκετό για να της δώσει την πρόκριση. Στο ίδιο αγώνισμα στους άνδρες, ο Δημήτρης Λεβαντινός τερμάτισε στην έκτη θέση της σειράς του με 51.13.

Στον ημιμαραθώνιο ο Παναγιώτης Καραΐσκος τερμάτισε στην 56η θέση με 1.08.52 και η Παναγιώτα Βλαχάκη τερμάτισε σε 1.21.56 και κατέλαβε την 66η θέση στη διοργάνωση.