Εξαιρετική Εθνική, «πάτησε» την Σερβία

Metrosport Team24 Φεβρουαρίου 2023

Εντυπωσιακή εμφάνιση από την Εθνική ομάδα που κέρδισε με 97-92 τη Σερβία. Οι δυο ομάδες μπήκαν νωθρά στην αναμέτρηση για 3.30 λεπτά και το σκορ ήταν μόλις 1-0 για τους Σέρβους.

Η Ελλάδα έκανε το 6-3 με δύο τρίποντα των Καλαϊτζάκη και Φλιώνη ενώ οι αντίπαλοι έκαναν την αντεπίθεσή τους και έκαναν το 11-6, με τρίποντο του Γέρεμιτς. Τα λάθη διαδέχθηκαν το ένα το άλλο και η πρώτη περίοδος τελείωσε με 15-8 υπέρ των «πλάβι». Οι Σέρβοι διατήρησαν τη διαφορά στα ίδια επίπεδα και στην αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου και έφτασαν στο 21-13.

Η Εθνική επέστρεψε με ένα σερί 7-0 και μείωσε τη διαφορά. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυναμικά στο δεύτερο μέρος και ανέβασαν πολύ γρήγορα τη διαφορά, η οποία έφτασε πρώτα στο +11 (33-44) και στη συνέχεια στο +13 (35-48). Οι Σέρβοι διαχειρίστηκαν πολύ καλά το προβάδισμά τους μέχρι το 29’, με την Ελλάδα να βγάζει αντίδραση και να μειώνει στο 62-55 στο φινάλε της περιόδου με τρίποντο του Μωραΐτη από τα 20 μέτρα.

Η γαλανόλευκη πάτησε το γκάζι στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου, με τους Μουράτο και Χουγκάζ να μειώνουν στους 4 στο 33’ (61-65). Το προβάδισμα εναλλασσόταν συνεχώς. Ο Γιάραμαζ αστόχησε στο φινάλε και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί, ο Ρογκαβόπουλος ήταν φοβερός βάζοντας το ένα τρίποντο μετά το άλλο και με την πολύτιμη βοήθεια των Μωραΐτη και Χατζηδάκη, η Εθνική πήρε μία μεγάλη νίκη με 97-92.

Τα δεκάλεπτα: 8-15, 30-39, 55-62, 80-80, 97-92