Europa League: Τεράστια πρόκριση της Μαρσέιγ στα πέναλτι επί της Μπενφίκα

Πέτρος Χαριζακλής19 Απριλίου 2024

Η Μαρσέιγ κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ από το πρώτο παιχνίδι και νικώντας στα πέναλτι την Μπενφίκα με 4-2 στη Μασσαλία (1-0 κανονική διάρκεια), προκρίθηκε στα ημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ.

Στο πρώτο ημίχρονο η Μαρσέϊγ ήταν καλύτερη από την αντίπαλό της, όμως ήταν παράλληλα και άστοχη. Στο δεύτερο ανέβασε την απόδοσή της, το ίδιο και η Μπενφίκα και το γκολ ήρθε στο 78ο λεπτό με τον Μουμπάνια να σκοράρει με κεφαλιά για τους Μασσαλούς.

Αυτό το γκολ πήγε το ματς στην παράταση, όπου οι δύο ομάδες έδειχναν να περιμένουν τα πέναλτι και εκεί κρίθηκε ο νικητής.