Europa League: Πρεμιέρα με νίκες για Φενέρμπαχτσε και Ρέιντζερς

Δημήτρης Καλαϊτζής26 Σεπτεμβρίου 2024

Νικηφόρα πέρασε από τη Σουηδία η Ρέιντζερς, νικώντας με 2-0 τη Μάλμε, για την πρώτη αγωνιστική της League Phase του Europa League

Πριν καλά καλά συμπληρωθεί ένα λεπτό στο παιχνίδι, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Μπαϊράμι.

Στο 18ο λεπτό η Μάλμε σκόραρε με τον Τέλιν, αλλά το γκολ ακυρώθηκε.

Το τελικό 0-2 διαμόρφωσε με τρομερό σουτ ο ΜακΚόσλαντ στο 76΄.

ΜΑΛΜΕ: Νταλίν, Πένια, Ρέσλερ, Γιάνσον, Μπουσανέλο, Γιόνσεν (84’ Γιόργκενσεν), Μπεργκ (84’ Λουκίλι), Κρίστιανσεν (61’ Μποτάιμ), Μπολίν (84' Αλί), Στρίγκερ, Κίσε Τέλιν

ΡΕΪΝΤΖΕΡΣ: Μπάτκαντ, Πρέπερ, Ταβερνιέ Σούταρ, Μπαρόν, Λόρενς, Ντιομαντέ, Κασανβίριο, Μπαϊράμι (84’ Στέρλινγκ), Τσερνί (69’ ΜακΚόσλαντ), Ντέσερς

Με το δεξί η Φενέρ του Μουρίνιο

Με τον καλύτερο τρόπο άρχισε τις υποχρεώσεις στη League Phase του Europa League η Φενέρμπαχτσε, καθώς επικράτησε 2-1 της Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ.

Στα του αγώνα, οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με τον Σογιουντσού στο 26΄.

Το 2-0 έγινε στο 82΄, όταν ο Οσαγί Σαμουέλ έκανε το σουτ από δεξιά, ο Μόρις απέκρουσε αλλά η μπάλα βρήκε στον Μπέρτζες και κατέληξε στα δίχτυα των Βέλγων για το 2-0.

Στο 90ο λεπτό ο Σαμουέλ έκανε πέναλτι στον Νιάνγκ και αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ιβάνοβιτς, όμως ο Λιβάκοβιτς απέκρουσε σωτήρια στη γωνία του.

Το μόνο που κατάφεραν να κάνουν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν σε 2-1 με τον Σάικς στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ: Λιβάκοβιτς, Μίλντιρ (65’ Τάντιτς), Μπεκιάο, Σογιουντσού, Οουστερβόλντε, Σιμάνσκι, Φρεντ (86' Τοσούν), Άμραμπατ, Καχβετσί (65’ Οσαγί Σαμουέλ), Ουντέρ (77’ Μερτ Χακάν), Εν Νεσιρί (77’ Ντζέκο)

ΟΥΝΙΟΝ ΣΕΝ ΖΙΛΟΥΑΖ: Μόρις, Ματσίντα, Μακ Άλιστερ, Μπέρτζες (86' Σάικς), Κάστρο Μοντές, Φανχάουτ, Ράσμουσεν (70’ Μπουφάλ), Σαντίκι (86' Φαν ντε Περ), Ιβάνοβιτς, Νιάνγκ, Ροντρίγκες (61’ Καλαϊλί)