Europa League: Αταλάντα και Λεβερκούζεν έκλεισαν θέση στον τελικό (vids)

Χρύσανθος Δοβλέτογλου09 Μαΐου 2024

Δεν θα είναι, τελικά, ιταλική υπόθεση ο φετινός τελικός του Europa League. Η Αταλάντα και η Λεβερκούζεν ήταν οι δύο ομάδες που έκλεισαν θέση, αποκλείοντας την Μαρσέιγ και την Ρόμα με νίκη με 3-0 και ισοπαλία με 2-2 αντίστοιχα.

Η Αταλάντα ήταν ανώτερη στο πρώτο μέρος και μετουσίωσε την υπεροχή της σε γκολ στο 30' με τον Λούκμαν. Απλοποίησε τα πράγματα με το γκολ που σημείωσε στην έναρξη του δευτέρου μέρους, με τον Ρούγκερι στο 52' και τσέκαρε, ουσιαστικά, από νωρίς το εισιτήριο. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Τουρέ στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η Ρόμα προηγήθηκε με πέναλτι του Παρέδες στο 41' και μπήκε ξανά δυνατά στο παιχνίδι της πρόκρισης. Μάλιστα, πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων με τον ίδιο τρόπο και με τον ίδιο σκόρερ στο 66' και έβαλε «φωτιά» στον ημιτελικό, ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου ματς.

Η Λεβερκούζεν, όμως, αντέδρασε, μείωσε με αυτογκόλ του Μαντσίνι στο 82', ισοφάρισε με τέρμα του Στάνισιτς στα... χασομέρια και πήρε την μεγάλη πρόκριση.