EuroCup: Με το αριστερό ο Άρης

Δημήτρης Καλαϊτζής25 Σεπτεμβρίου 2024

Με το αριστερό ξεκίνησε τις επίσημες υποχρεώσεις του στο EuroCup ο Άρης. Το συγκρότημα του Γιάννη Καστρίτη πλήρωσε το κακό δεύτερο ημίχρονο και μοιραία γνώρισε βαριά ήττα με σκορ 95-75 από την Βενέτσια.

Πλέον, οι «κίτρινοι» στρέφουν την προσοχή τους στον ημιτελικό του Σούπερ Καπ το προσεχές Σάββατο (28/9, 17.45) στη Ρόδο απέναντι στον Παναθηναϊκό.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των γηπεδούχων ήταν ο Τζόρνταν Παρκς, ο οποίος πέτυχε 17 πόντους και μάζεψε 7 ριμπάουντ.

Από τον Άρη διασώθηκαν οι Νόλεϊ (14π.), Μαντζούκας (11π.) και Τολιόπουλος (10π.).

Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και προηγήθηκαν με δέκα πόντους (23-13) στο 7΄, ενώ έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +8 (30-22).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Άρης με οδηγό τον Τολιόπουλο κατάφερε με ένα επιμέρους σκορ 17-9 να ισοφαρίσει σε 39-39 στο 18΄. Ωστόσο, οι «κιτρινόμαυροι» έχασαν στα τελευταία δύο λεπτά την συγκέντρωσή τους και πήγαν στα αποδυτήρια στο -6 (47-41).

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου, η Βενέτσια πάτησε το γκάζι και εκτόξευσε τη διαφορά στο +13 (59-46) στο 24΄. Ο Άρης δεν μπόρεσε ποτέ να ξαναμπεί στο παιχνίδι και μοιραία έφυγε ηττημένος από την Ιταλία στην πρεμιέρα του στο EuroCup.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-22, 47-41, 69-57, 95-75

ΒΕΝΕΤΣΙΑ (Σπάχια): Παρκς 17 (1/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Σιμς 13 (1), Καμπενγκέλε 13 (9 ριμπάουντ), Τεσιτόρι 11, Λέβερ 2, Μάνφορντ 10 (2), Καζαρίν 1, Μορέτι 6 (1), Ένις 12 (1/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γιανελίτζε, Γουίτλ 10 (3/4 τρίποντα), Γουίλτζερ.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Μπανκς 9 (5 ριμπάουντ), Νόλεϊ 14 (4/6 τρίποντα), Τολιόπουλος 10 (2/8 τρίποντα), Ντε Τζούλιους 11, Χατζηδάκης 2, Γκιουζέλης, Μποχωρίδης 4, Κλέι 1, Γούντμπερι 9 (2/5 τρίποντα), Ρόμπερτς 4, Μαντζούκας 11 (3/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ).

Στη δεύτερη αγωνιστική του EuroCup, ο Άρης υποδέχεται την Τουρκ Τέλεκομ (2/10, 20:00), ενώ η Βενέτσια θα κοντραριστεί με την Τσεντεβίτα Ολίμπια στη Σλοβενία (1/10, 19:00).