Eurobasket U16: Έμεινε εκτός τελικού με ήττα - αυτοκτονία η Εθνική Παίδων

Metrosport Team16 Αυγούστου 2024

Αυτοκτόνησε η Εθνική Παίδων που γνώρισε την ήττα με 77-71 από την Ισπανία και δεν πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του Eurobasket U16. H γαλανόλευκη είχε τον έλεγχο και κατάφερε να προηγηθεί ακόμη και με 11 πόντους αλλά οι Ισπανοί βρήκαν τις λύσεις στα κατάλληλα σημεία και πήραν την πρόκριση.

Οι Ισπανοί πήραν προβάδισμα τριών πόντων (5-2) με τρίποντο του Σάντσεθ αλλά ο Χατζηλάμπρος έκλεψε και μείωσε σε 5-4 ενώ ο Σκληρός με δύο εύστοχες βολές έβαλε τη γαλανόλευκη μπροστά στο σκορ ενώ ο ίδιος βρήκε το χώρο και έκανε το 10-7.

Η Εθνική πίεσε περισσότερα και με ορθές επιλογές στην επίθεση είχε προβάδισμα 10 πόντων ενώ τρίποντο του Μπαρμπαγιάννη ανέβασε τη διαφορά στο +13. Ο Χαϊδεμένος βρήκε τον διάδρομο και πέτυχε το λέι απ για το 32-24, με 6'39" για το τέλος του πρώτου μέρους. Οι Ισπανοί βρήκαν τις λύσεις και κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά και να ισοφαρίσουν στο τέλος του ημιχρόνου.

Η Εθνική μπήκε δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο και κατάφερε να πάρει ξανά το προβάδισμα και να χτίσει διαφορά πέντε πόντων μπαίνοντας στην τέταρτη περίοδο. Με τέσσερις διαδοχικούς πόντους του Χαϊδεμένου η Εθνική έκανε το 51-60 στο 31' και ο Θωμάκος με λέιπ άπ ανέβασε τη διαφορά στο +11. Η Ισπανία πάτησε γκάζι και έτρεξε ένα σερί 20-0 μειώνοντας τη διαφορά μάλιστα, όχι μόνο πέρασε τη γαλανόλευκη αλλά έχτισε και διαφορά επτά πόντων (74-67) στο 1.17 και εν τέλει να πανηγύρισε τη νίκη με 77-71.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 40-40, 51-56, 77-71

Ισπανία (Σεράνο): Μαρίνα 3, Σάντσεθ 6 (1), Καράσκο, Γκράου, Βιγκέρ 20 (3/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μερεμπασβίλι 3 (6 ριμπάουντ), Φερέρας 2, Ζουρίτα 17 (7 ριμπάουντ), Φερνάντες 12 (1), Ροντρίγκεθ 7 (7 ριμπάουντ), Μπερμπέχο, Ντιαλό 7.

Ελλάδα (Καλαμπόκης): Τσώνης 6, Βενετίδης, Χαϊδεμένος 16 (4/8 δίποντα, 8/8 βολές, 1 ριμπάουντ), Παπανικολάου, Χατζηλάμπρου 11 (4/8 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο), Σκληρός 6, Χαρτώνας 6 (2/4 τρίποντα), Θωμάκος 3, Μπαρμπαγιάννης 6 (10, Ασημένιος 13 (1/3 τρίποντα, 2 μπλοκ), Σταμούλος 4, Παγουλάτος.