Euro U19: Καταιγιστική Ιταλία σκούπισε με 4-0 τη Μάλτα στην πρεμιέρα!

Πέτρος Χαριζακλής03 Ιουλίου 2023

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε στην πρεμιέρα του Euro U19 η Ιταλία κερδίζοντας με 4-0 τη διοργανώτρια Μάλτα, με τέσσερα πέναλτι (τα τρία εύστοχα).

Η μικρή «σκουάντρα τζούρα» ήταν καταιγιστική, πίεζε συνεχώς για να σκοράρει και το κατάφερε από νωρίς, παίρνοντας προβάδισμα δύο τερμάτων από το μισάωρο.

Πιο συγκεκριμένα, στο 19ο λεπτό ο Εντούρ άνοιξε το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι

Στη συνέχεια πάλι από την άσπρη βούλα ο Εσπόζιτο «έγραψε» το 0-2, στέλνοντας την μπάλα στη μέση της εστίας.

Πριν το ημίχρονο (38') η Ιταλία κέρδισε και τρίτο πέναλτι αλλά ο Ντ'Αντρέα αστόχησε στέλνοντας την μπάλα άουτ. Ενώ την ίδια ώρα η Μάλτα έμεινε με δέκα παίκτες.

Ο ίδιος παίκτης πήρε το αίμα του πίσω στο 47ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση φάουλ που κόντραρε στα σώματα και κατέληξε στα δίχτυα της Μάλτας.

Στο υπόλοιπο δεύτερο ημίχρονο η Ιταλία έχασε πολλές ευκαιρίες αλλά έπρεπε να φτάσουμε στο στο 92ο λεπτό για να πετύχει και τέταρτο γκολ. Ο διαιτητής έδειξε ξανά την άσπρη βούλα και ο Βινιάτο ήταν εύστοχος και «έγραψε» το 0-4.