Εθνική μπάσκετ: Τα έδωσε όλα, αλλά έχασε από τη Γερμανία

Μάνος Χατζάκης06 Αυγούστου 2024

Η Εθνική ομάδα μπάσκετ τα έδωσε όλα κόντρα στη Γερμανία, ωστόσο δεν τα κατάφερε και αποκλείστηκε από τους «4» των Ολυμπιακών Αγώνων, όπου θα βρεθεί η Γερμανία του Γκόρντον Χέρμπερτ. Τελικό σκορ 76-63.

Η εθνική ήταν άκρως ανταγωνιστική στο πρώτο δεκάλεπτο, όπου έβρισκε λύσεις σε άμυνα και επίθεση, προσπαθώντας να εκμεταλλευτεί τη νευρικότητα και την αστοχία των Γερμανων, γι' αυτό και προηγήθηκε μέχρι και 12 πόντους. Σημαντική μέχρι τότε ήταν και η συνεισφορά του Ουόκαπ τόσο σε άμυνα όσο (κυρίως) στην επίθεση.

Από εκείνο το σημείο και μετά, όμως, οι Γερμανοί πίεσαν περισσότερο, άρχισαν να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, τη στιγμή που οι διεθνείς μας έμεναν χαμηλά στην επίθεση, καθώς στον Αντεκούνμπο γίνονταν άμυνες με βοήθειες, ενώ ο Έλληνας σταρ φορτώθηκε στην τρίτη περίοδο και με τον τρίτο του προσωπικό φάουλ.

Περίπου, 3,5 λεπτά πριν το τέλος, οι Γερμανοί πήραν διαφορά 10 πόντων (67-57), στη συνέχεια η εθνική μας έχασε δύο σερί επιθέσεις χάνοντας ευκαιρία να μειώσει στο σκορ και οι Γερμανοί έφεραν τη διαφορά στο +12 (69-57) και ενώ οι παίκτες του Σπανούλη είχαν χάσει κάθε επαφή με το καλάθι.

Για την Ελλάδα, πρώτος σκόρερ ήταν ο Γιάννης Αντετοκούνμπο (22), ακολούθησε ο Ουόκαπ (12) και ο Παπανικολάου με 10 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-21, 36-36, 59-52, 76-63

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Χέρμπερτ): Μπόνγκα 9 (3/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γουάιλερ-Μπαμπ 5 (1/5 τρίποντα), Φόγκτμαν 7 (1), Φραντς Βάγκνερ 18 (7/11 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Τάις 6 (1/5 δίποντα, 4/4 βολές, 8 ριμπάουντ), Μόριτς Βάγκνερ 8 (3/3 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σρούντερ 13 (2/5 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 8 ασίστ), Τίμαν 10 (4/5 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Ομπστ

ΕΛΛΑΔΑ (Σπανούλης): Γουόκαπ 12 (3/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα), Λαρεντζάκης, Τολιόπουλος 7 (1/2 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Καλάθης 5 (1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Καλαϊτζάκης 1, Παπαγιάννης, Χαραλαμπόπουλος, Παπανικολάου 10 (2/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο 22 (9/12 δίποντα, 4/6 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μήτογλου 6 (3/4 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα)

Τα ομαδικά στατιστικά της Ελλάδας: 19/28 δίποντα, 6/22 τρίποντα, 7/10 βολές, 28 ριμπάουντ (20 αμυντικά - 8 επιθετικά), 12 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 15 λάθη, 18 φάουλ