Έσπασε με Μαρτινέλι την κατάρα η Άρσεναλ, 1-0 τη Σίτι

Metrosport Team08 Οκτωβρίου 2023

Με γκολ το Μαρτινέλι στο τέλος η Άρσεναλ πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη (1-0) επί της Μάντσεστερ Σίτι για την όγδοη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Premier League.

Χωρίς ιδιαίτερες φάσεις κύλησε το πρώτο ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν τρεις φορές κοντά στο γκολ αλλά οι προσπάθειες των Γκβάρντιολ και Αλβάρες ενώ οι «κανονέρηδες» απείλησαν στο 27΄με το σουτ του Ενκέτια. Ωστόσο, η φάση που σημάδεψε το πρώτο μέρος ήταν η απόφαση του Όλιβερ να μην αποβάλλει τον Κόβατσιτς για τα δυο δυνατά μαρκαρίσματα που έκανε σ Έντεγκααρντ και Ράις.

Στο δεύτερο μέρος οι ομάδες μπήκαν πιο δυνατά αλλά και πάλι έδιναν μεγαλύτερη προσοχή στα μετόπισθεν. Οι φάσεις ήταν και πάλι λιγοστές. Η Άρσεναλ κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο 86ο λεπτό όταν ο Μαρτινέλι έκανε ένα δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής, η μπάλα βρήκε στο κεφάλι του Άκε, άλλαξε πορεία ξεγελώντας τον κίπερ της Σίτι και κατέληξε στα δίχτυα.