Επιβίωσε στην παράταση ο Ολυμπιακός, 98-94 την Παρτιζάν

Metrosport Team19 Οκτωβρίου 2023

Σε ένα απίστευτο παιχνίδι που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον όσων το παρακολούθησαν ο Ολυμπιακός επικράτησε στην παράταση με 98-94 της Παρτιζάν για την 4η αγωνιστική της Euroleague.

Ορεξάτες μπήκαν οι δυο ομάδες στο παρκέ φορτώνοντας το αντίπαλο καλάθι και κάνοντας λάθη στην άμυνα στην πρώτη περίοδο. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τον έλεγχο και κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με έξι πόντους διαφορά (49-43).

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έκανε μια αντεπίθεση στο τρίτο δεκάλεπτο και πήρε το προβάδισμα. Οι Σέρβοι όχι μόνο κάλυψαν τη διαφορά των έξι πόντων αλλά με σωστές επιλογές στην επίθεση και εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των γηπεδούχων έχτισαν διαφορά 10 πόντων (59-69). Ο Μπαρτζώκας έβαλε τις φωνές και φαίνεται πως ξύπνησε τους παίκτες του, οι οποίοι άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά και δυο λεπτά πριν το φινάλε σε τρίποντο και φάουλ του Λαρεντζάκη έφτασαν στην ισοφάριση (79-79).

O Σμάιλαγκιτς με τρίποντο έβαλε τους φιλοξενούμενους και πάλι μπροστά (79-82) στο 01.36, ο Παπανικολάου έκανε το 81-82 με δύο εύστοχες βολές. Ο Λαρεντζάκης με άλλες δυο έβαλε τον Ολυμπιακό μπροστά με 83-82 ενώ ήταν εύστοχος και στις επόμενες δύο και έκανε το 85-83 αλλά στην εκπνοή ο Νάναλι ευστόχησε σε τρίποντο και έκανε το 85-85. Στην παράταση οι δυο ομάδες πήγαιναν καλάθι καλάθι, ο Λαρεντζάκης με δίποντο έβαλε τον Ολυμπιακό μπροστά, ο Αβράμοβιτς ευστόχησε σε μια βολή ενώ οι γηπεδούχοι ευστόχησαν και στις δυο κάνοντας το 98-94.

Τα δεκάλεπτα: 28-21, 49-43, 59-69, 85-85, πρτσ 98-94.