Ελπίζει για πλέι οφ ο ΠΑΟΚ, 87-63 τον Απόλλωνα

Metrosport Team30 Μαρτίου 2024

Ζωντανές διατήρησε τις ελπίδες του για τα πλέι οφ ο ΠΑΟΚ επικρατώντας με 87-63 του Απόλλωνα Πατρών.

Δυνατά μπήκαν στο παιχνίδι οι δυο ομάδες και με σωστές επιθετικές επιλογές και όχι και τόσο μεγάλη πίεση στην άμυνα στο πρώτο δεκάλεπτο σημειώθηκαν συνολικά 49 πόντοι. Ο Δικέφαλος μπήκε στη δεύτερη περίοδο στο -3 αλλά βελτιώνοντας την αμυντική του λειτουργία και βρίσκοντας καλάθια κατάφερε να καλύψει τη διαφορά και να πάει στα αποδυτήρια στο +3.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν φτωχό στη συγκομιδή πόντων αλλά οι «ασπρόμαυροι» συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα και μπήκαν στην τελευταίο περίοδο στο +4. Ο ΠΑΟΚ πίεζε στην άμυνα και εκμεταλλευόμενος την αμυντική αστάθεια στην αντίπαλη πλευρά και την ευστοχία του πήρε το παιχνίδι. Ο Απόλλων κατάφερε να σημειώσει μόλις επτά πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 23-26, 44-41, 60-56, 87-63