Ελλάδα-Ιρλανδία: Κυρίαρχη αλλά... άσφαιρη η Εθνική στο α' μέρος-Κατέβασε ρολά ο Κέλεχερ (vids)

Αχίλλειος Έξαρχος13 Οκτωβρίου 2024

Κυρίαρχη, εμφανώς ανώτερη αλλά και αδύναμη να μετουσιώσει σε γκολ την υπεροχή της απέναντι στην ομάδα της Ιρλανδίας παρουσιάζεται η Εθνική μας ομάδα στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης που βρίσκεται σε εξέλιξη στο «Γ. Καραϊσκάκης» και πραγματοποιείται κάτω από έντονη συναισθηματική φόρτιση στη σκιά του θανάτου του Τζορτζ Μπάλντοκ.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πήρε από νωρίς τα ηνία της αναμέτρησης και μόλις στο 10' έφτασε μια ανάσα από το 1-0, όμως, ο γκολκίπερ Κέλεχερ σταμάτησε τον Μασούρα με εξαιρετική επέμβαση.

Ο γκολκίπερ της Λίβερπουλ ήταν μακράν ο καλύτερος παίκτης των Ιρλανδών πραγματοποιώντας διπλή μεγάλη επέμβαση και στο 19' αποσοβώντας το 1-0 αρχικά στο σουτ του Μπακασέτα, ενώ στη συνέχεια «νίκησε» και τον Παυλίδη, ο οποίος πήρε το «ριμπάουντ» μετά την πρώτη απόκρουση του Ιρλανδού τερματοφύλακα.

Δέκα λεπτά αργότερα, η Εθνική ομάδα έφτασε και πάλι ένα βήμα πριν το 1-0, όμως, ο Κέλεχερ φώναξε και πάλι «παρών» σταματώντας με τα πόδια την προσπάθεια του Γιαννούλη.