Elite League: Ο Ηρακλής λύγισε στο τέλος από την Μεγαρίδα

Metrosport Team18 Οκτωβρίου 2023

Αντιμετωπίζοντας με μεγαλύτερη ψυχραιμία τα τελευταία λεπτά, η Μεγαρίδα επικράτησε του Ηρακλή με 89-85 στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 3ης αγωνιστικής στην Elite League.

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο, με τους γηπεδούχους να εξασφαλίζουν τη νίκη στο φινάλε και να φτάνουν το ρεκόρ τους στο 2-1, ενώ ο Ηρακλής υποχώρησε στο 1-2. Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Πέτρος Γερομιχαλός με 24 πόντους, ο Νίκος Παπαρέγκας είχε 15 πόντους και ο Κρίστιαν Μπράντφορντ 14. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Σαράντης Μαστρογιαννόπουλος με 23 πόντους, ενώ ο Ζήσης Σαρικόπουλος πέτυχε 15 πόντους.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο από το ξεκίνημά του (11-11), με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και καμία να μην μπορεί να χτίσει διαφορά (24-20 στο 10'). Αυτό άλλαξε όμως στη συνέχεια καθώς με τρία σερί τρίποντα των Τσόχλα, Γερομιχαλού και Παπαρέγκα η ΝΕΜ πήγε στο +11 (33-22), με τον Ηρακλή πάντως να αντιδράει στο τελευταίο δίλεπτο του ημιχρόνου, μειώνοντας έτσι σε 45-41 στην ανάπαυλα.

Με βολές του Σοκ ο Ηρακλής ανέκτησε το προβάδισμα (49-50) και κατάφερε να μείνει μπροστά και στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με 61-64. Σταδιακά η Μεγαρίδα απέκτησε ξανά τον έλεγχο του αγώνα και με τον Γερομιχαλό έκανε το 73-69 στο 34'. Ο Ηρακλής έμενε κοντά στο σκορ (78-77), όμως, οι γηπεδούχοι με πιο καθαρό μυαλό και πιο σωστές επιλογές ξέφυγαν με 85-79 στο 39'. Οι «κυανόλευκοι» δεν τα παράτησαν και με σερί 0-4 μείωσαν στο καλάθι (85-83), αλλά ο Μπράντφορντ πέτυχε το καλάθι, όπως και τις βολές για το τελικό 89-85.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 45-41, 61-64, 89-85