Ελ Κααμπί: Το κοινό στοιχείο με τον Κριστιάνο Ρονάλντο- Γιατί έγραψε ιστορία ο Μαροκινός

Γιάννης Τσερβίνης10 Μαΐου 2024

Στο πάνθεον της ιστορίας του Ολυμπιακού αλλά και του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου μπήκε από το βράδυ της Πέμπτης ο Αγιούμπ Ελ Κααμπί.

Ο μαροκινός φορ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής των δύο αγώνων με την Αστον Βίλα, καθώς πέτυχε τα δύο γκολ στη νίκη με 2-0 στο «Γ. Καραϊσκάκης» το βράδυ της Πέμπτης και άλλα τρία στο εμφατικό 2-4 στο «Βίλα Παρκ».

Ο 30χρονος φορ έφτασε τα 10 γκολ στο Conference League και βρίσκεται στην κορυφή της λίστας των σκόρερ της διοργάνωσης.

Η ιστορική επίδοση του Ρονάλντο

Ο Ελ Κααμπί με τη χθεσινή του επίδοση κατάφερε να ισοφαρίσει το ιστορικό ρεκόρ του Κριστιάνο Ρονάλντο.

Ο Πορτογάλος σούπερ σταρ  ήταν μέχρι και χθες ο μοναδικός που είχε πετύχει πέντε γκολ σε μια ημιτελική φάση ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Πιο συγκεκριμένα, τη σεζόν 2016/17 ο Ρονάλντο είχε «βρει» τα δίχτυα της Μπάγερν στα ημιτελικά του Champions League, πετυχαίνοντας συνολικά πέντε γκολ στα δύο παιχνίδια με τους Βαυαρούς.

Είχε σκοράρει δύο γκολ στο Μόναχο, ενώ είχε πετύχει χατ τρικ στη ρεβάνς της Μαδρίτης, έχοντας πετύχει τα δύο από τα τρία του τέρματα στην παράταση.

Ο Μαροκινός βέβαια έχει και το... παράσημο ότι το πέτυχε σε δύο 90λεπτα και δεν χρειάστηκε την έξτρα παράταση των 30 λεπτών για να το πετύχει όπως ο «πολύς» Ρονάλντο...