Εκπληκτικός ΠΑΟΚ λύγισε στο τέλος από τον πρωταθλητή Ευρώπης Παναθηναϊκό

Δημήτρης Καλαϊτζής12 Οκτωβρίου 2024

Ο ΠΑΟΚ κοίταξε στα μάτια τον πρωταθλητή Ευρώπης Παναθηναϊκό AKTOR, όμως λύγισε στο τέλος, γνωρίζοντας την ήττα με σκορ 93-96 στο Παλατάκι, για τη δεύτερη αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Ο Κέντρικ Ναν ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής του αγώνα, καθώς ο Αμερικανός πέτυχε 27 πόντους με 12/13 σουτ και μάλιστα δίχως να εκτελέσει ελευθερη βολή.

Αξίζουμε να αναφέρουμε ότι πριν το τζάμπολ της αναμέτρησης τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Τζορτζ Μπάλντοκ.

Την επόμενη αγωνιστική ο Δικέφαλος του Βορρά θα αντιμετωπίσει τον Πανιώνιο (19/10, 20:15) εκτός έδρας, ενώ το «τριφύλλι» υποδέχεται την ΑΕΚ στο κλειστό του ΟΑΚΑ (21/10, 20:15).

Ο αγώνας:

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με πέντε πόντους (11-6) στο 4΄. Το «τριφύλλι» απάντησε με ένα επιμέρους σκορ 9-3 και πέρασε μπροστά με 14-15, όμως ο Δικέφαλος ανέκτησε εκ νέου το προβάδισμά του και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +1 (22-21).

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα μικρό σερί 6-0 και πήραν αέρα πέντε πόντων (30-25), αλλά οι «πράσινοι» βρήκαν τις λύσεις και πήγαν στα αποδυτήρια στο +2 (42-44).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Καντσελιέρι ήταν εξαιρετικοί στην επίθεση και με κύριους εκφραστές τους Ρέινολντς και Μπάρτλεϊ προηγήθηκαν με 67-60 επί του Παναθηναϊκού AKTOR και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +6 (70-64).

Ο Παναθηναϊκός AKTOR μπήκε δυνατά στην τελευταία περίοδο και με ένα επιμέρους 2-8 έφερε το παιχνίδι σε ισορροπία (72-72). Στη συνέχεια Γκραντ και Γκριγκόνις με δύο διαδοχικά τρίποντα έστειλαν τους «πράσινους» στο +7 (85-92) 1'26" πριν το τέλος και έγειραν την πλάστιγγα προς το μέρος της ομάδας τους. Ο ΠΑΟΚ απάντησε με ένα σερί 5-0, ωστόσο το καλάθι του Γκραντ έγραψε τον επίλογο της αναμέτρησης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-21, 42-44, 70-64, 93-96

ΠΑΟΚ: Άπσον 12 (2 ριμπάουντ), Περσίδης 3, Μπάρτλεϊ 20 (2/6 τρίποντα, 7 ασίστ), Ρέινολντς 20 (9/12 δίποντα, 5 ασίστ), Κρούζερ 10 (2/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Λέφας, Χέντερσον 8, Φόρεστερ 2 (7 ριμπάουντ), Ιατρίδης, Κατσίβελης 9, Παπαδάκης 9, Μανθόπουλος

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR: Μπράουν 2, Παπαπέτρου 7, Ναν 27 (9/9 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λεσόρ 17 (9 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 8, Καλαϊτζάκης 2, Μωραΐτης, Σλούκας 4 (5 ασίστ), Σαμοντούροβ, Γκραντ 9, Ερνανγκόμεθ 7 (6 ριμπάουντ), Μήτογλου 13 (12 ριμπάουντ).