Έκανε το 3x3 η Μπαρτσελόνα, ο Χιμένες οδήγησε τη Φέγενορντ στην κορυφή!

Πέτρος Χαριζακλής25 Οκτωβρίου 2023

Χωρίς να δυσκολευθεί ιδιαίτερα, η Μπαρτσελόνα κέρδισε με 2-1 τη Σαχτάρ Ντόνετσκ και έφτασε τους εννιά βαθμούς στον όμιλο κάνοντας το απόλυτο.

Παρέμεινε έτσι το μεγάλο φαβορί όχι μόνο για την πρόκριση αλλά και για την πρωτιά.

Το σκορ άνοιξε στο 28' για τους «μπλαουγκράνα» ο Φεράν Τόρες με γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή.

Οκτώ λεπτά αργότερα η ομάδα του Τσάβι «καθάρισε» την υπόθεση-τρίποντο, όταν ο Φερμίν Λόπεθ με τρομερό δεξί σουτ έξω από την περιοχή «έγραψε» το 2-0.

Η Σαχτάρ μείωσε στο 62ο λεπτό με τον Σουντάκοφ αλλά η Μπάρτσα κράτησε τη νίκη.

Στο Ρότερνταμ η Φέγενορντ πήρε μια σπουδαία νίκη με 3-1 επί της Λάτσιο και ανέβηκε προσωρινά στην κορυφή του ομίλου με έξι βαθμούς.

Το σκορ άνοιξε στο 31ο λεπτό ο Χιμένες με σουτ εντός περιοχής.

Στη συνέχεια η ολλανδική ομάδα έψαξε δεύτερο γκολ και το πέτυχε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Ο Ζερούκι με ένα εκπληκτικό τελείωμα έδωσε διαφορά δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Τον θρίαμβο της Φέγενορντ έκλεισε ο Χιμένες στο 74ο λεπτό με κοντινό σουτ.

Η Λάτσιο το μόνο που κατάφερε ήταν να βάλει το γκολ της τιμής στο 83' με τον Πέδρο να ευστοχεί από την άσπρη βούλα.