Έκανε το 1-0 ο Ολυμπιακός κόντρα στο Περιστέρι

Metrosport Team30 Μαΐου 2024

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 83-72 του Περιστερίου και έκανε το 1-0 στα ημιτελικά της Stoiximan Basket League.

Οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το έβδομο λεπτό όταν και το Περιστέρι ήταν μια ανάσα πίσω στο σκορ (10-9) ενώ πήρε και το προβάδισμα (11-12). Οι «ερυθρόλευκοι έτρεξαν ένα σερί 11-6 και πήραν διαφορά τεσσάρων πόντων στο τέλος της πρώτης περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 22-21 ένα λεπτό μετά την έναρξη της δεύτερης περιόδου αλλά οι γηπεδούχοι με ένα σερί 11-0 πήραν ξανά αέρα στο σκορ αλλά δεν κράτησαν τη διαφορά καθώς τα πολλά λάθη που έκαναν, τα εκμεταλλεύτηκε ο Περιστέρι και κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια στο -4.

Ο Ολυμπιακός προστάτευσε και αύξησε τη διαφορά εκμεταλλευόμενος και την αστοχία του αντιπάλου του σε δίποντα και τρίποντα και έτσι έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +11. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο και παρά τις προσπάθειες του Περιστερίου να επανέλθει πήρα τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 40-36, 64-51, 83-72

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ (0/1 δίποντο, 0/1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Κάναν 22 (2/4 δίποντα, 6/7 τρίποντ), Παπανικολάου 3 (1 τρίποντο, 3 ασίστ, 5 λάθη), Πίτερς 22 (3/5 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μιλουτίνοβ 14 (3/5 δίποντα, 8/11 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γουίλιαμς-Γκος 5 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Λούντζης 1, Λαρεντζάκης, Μήτρου-Λονγκ, Πετρούσεβ 4 (2/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), ΜακΚίσικ 12 (1/2 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

Περιστέρι (Σπανούλης): Μήτρου-Λονγκ 2 (1/8 σουτ), Ράγκλαντ 23 (7/12 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γουίλιαμς 13 (2/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα), Τόμπσον 9 (4/5 δίποντα), Χουγκάζ, Ντάνγκουμπιτς 2, Λοβ 7 (3/9 σουτ), Πουλιανίτης 5 (1), Κασελάκης 7 (1), Ρένφρο, Ζούγρης 4