Έγραψαν ιστορία Λεμπρόν-Μπρόνι - Καταιγίδα τριπόντων από τους Σέλτικς

Metrosport Team23 Οκτωβρίου 2024

Το νέο Πρωτάθλημα του ΝΒΑ είναι εδώ! Οι ομάδες πήραν θέση στην αφετηρία και ο μαραθώνιος της σεζόν 2024-25 άρχισε σήμερα τα ξημερώματα με δύο αγώνες. Στη Βοστόνη οι πρωταθλητές Σέλτικς παρέλαβαν τα δαχτυλίδια τους για την κατάκτηση του περσινού τίτλου και στη συνέχεια… βομβάρδισαν τους Νικς.

Οι «Κέλτες» είχαν 29/61 τρίποντα ενώ επιχείρησαν σχεδόν τα μισά δίποντα (34) για να φτάσουν με άνεση στο 132-109 αφού προηγήθηκαν με 43-24 στην πρώτη περίοδο, καθιστώντας τυπική διαδικασία τη συνέχεια του παιχνιδιού. Ο Τζέισον Τέιτουμ είχε 37 πόντους, 8/11 τρίποντα, 10 ασίστ, ο Ντέρικ Ουάιτ 24 πόντους με 6/10 τρίποντα και ο Τζέιλεν Μπράουν 23 πόντους με 5/9 τρίποντα και 7 ριμπάουντ.

Οι Σέλτικς με τα 29 τρίποντα τους ισοφάρισαν την καλύτερη επίδοση της ιστορίας, αλλά δεν έβαλαν το 30ό παρότι είχαν οχτώ λεπτά ακόμη για να κάνουν το νέο ρεκόρ...

Στα ρηχά έμεινε ο Καρλ-Άντονι Τάουνς στο ντεμπούτο του με τους Νικς έχοντας 12 πόντους και 7 ριμπάουντ ενώ ο Τζέιλεν Μπράνσον είχε 22 πόντους με 9/14 σουτ.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας οι Λέικερς μέσα από την άμυνα έφτασαν στην επικράτηση επί των Τίμπεργουλφς με 110-103, έχοντας σε μεγάλη βραδιά τον Άντονι Ντέιβις. Το «φρύδι» είχε 36 πόντους, 16 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 τάπες ενώ ο Λεμπρόν Τζέιμς έκανε τα απαραίτητα με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ ωστόσο έγραψε ιστορία αφού βρέθηκε ταυτόχρονα στο παρκέ με τον γιο του Μπρόνι, που έκανε ντεμπούτο με μία τρίλεπτη συμμετοχή, χωρίς να σκοράρει σε δύο σουτ.