Έφυγε με το διπλό από την Πάτρα ο Άρης, 77-70 τον Απόλλωνα

Metrosport Team14 Οκτωβρίου 2023

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε ο Άρης επικρατώντας με 70-77 του Απόλλωνα στην Πάτρα για τη δεύτερη αγωνιστική της Basket League.

Οι «κίτρινοι» μπήκαν με το πόδι πατημένο στο γκάζι, πίεσαν στην άμυνα και βρήκαν τις σωστές λύσεις στην επίθεση με αποτέλεσμα να κλείσουν την πρώτη περίοδο με διψήφια διαφορά. Ο Απόλλων διόρθωσε τα λάθη του, βρήκε καλάθια και άρχισε να μειώνει τη διαφορά. Ωστόσο, οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη έλεγχαν το παιχνίδι και πήγαν στα αποδυτήρια στο +8 (35-43).

Ο Άρης συνέχισε να έχει καλό ρυθμό και στο δεύτερο ημίχρονο, έβρισκε τα καλάθια που χρειαζόταν και αύξησε τη διαφορά στο +13 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (50-63). Ωστόσο, η ομάδα της Πάτρα έκανε μια καλή αντεπίθεση στην τελευταία περίοδο. Πίεσε στην άμυνα περιορίζοντας την επιθετική λειτουργία του Άρη αλλά κατάφερε μόνο να μειώσει τη διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 13-23. 35-43, 50-63, 70-77