Έχασε τη συγκέντρωση του και γνώρισε την ήττα στην Πόλη ο Ολυμπιακός

Metrosport Team18 Οκτωβρίου 2024

Έχασε τη συγκέντρωση και το παιχνίδι ο Ολυμπιακός γνωρίζοντας την ήττα με 91-89 από την Εφές για την Ευρωλίγκα.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, πήραν τον έλεγχο από την αρχή και σιγά σιγά έχτιζαν μια διαφορά διψήφια (+12) αλλά η Εφές έτρεξε ένα σερί 30-21 στο δεύτερο δεκάλεπτο και μείωσε τη διαφορά και πήγε στα αποδυτήρια στο -3.

Οι γηπεδούχοι πλησίασαν στο καλάθι (45-47) στην έναρξη της τρίτης περιόδου, οι «ερυθρόλευκοι» έτρεξαν ένα μικρό σερί και πήραν διαφορά έξι πόντων (57-61) αλλά οι αβίαστες επιλογές την επίθεση επέτρεψαν στην Εφές να πλησιάσει στο σκορ. Τα τελευταία δυο λεπτά του δεκαλέπτου ο ρυθμός ανέβηκε και αμφότερες οι ομάδες ήταν εύστοχες στα μεγάλα σουτ.

Η Εφές έκανε το 59-59 αλλά δύο τρίποντα του Φουρνιέ και του Βενζέκοφ έδωσαν αέρα τριών πόντων (61-64) στην ομάδα του Μπαρτζώκα. O ΜακΚίσικ έκανε το 63-67 ενώ ο Φουρνιέ έδωσε προβάδισμα πέντε πόντων (65-70) με νέο εύστοχο τρίποντο.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Εφές προσπάθησε να πλησιάσει αλλά ο Ολυμπιακός έβρισκε πάντα την κατάλληλη επιθετική λύση για να πάρει ένα ισχνό αλλά ασφαλές προβάδισμα. Οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 4-0 και 4.15 πριν το φινάλε έκαναν το 82-82 και με τρίποντο του Μπράιαν πέρασε μπροστά με 85-82. Ο Φαλ ευστόχησε και έκανε το 86-85 αλλά ο Ολυμπιακός έκανε αρκετά λάθη σε κρίσιμα σημεία και ηττήθηκε.

Τα δεκάλεπτα: 11-23, 41-44, 65-70, 91-89