ΔΕΗ Διεθνής Ποδηλατικός Γύρος Ελλάδας: Η αποστολή της Εθνικής Κύπρου

Παναγιώτα Χαλκιά13 Μαΐου 2024

Δυναμική αναμένεται να είναι η παρουσία της Κύπρου στο ΔΕΗ Διεθνή Ποδηλατικό Γύρο της Ελλάδος.

Οι Κύπριοι αθλητές μετά την περσινή τους συμμετοχή, επιστρέφουν ξανά στην κούρσα διεκδικώντας το καλύτερο δυνατό. Πέρυσι, ο Ανδρέας Μιλτιάδης πήρε την έκτη θέση και κατέκτησε και τη φανέλα των βουνών με 26 πόντους μετά από την παρουσία του δύο φορές στο βασικό ξεκόλλημα.

Ο ομοσπονδιακός προπονητής, Ανέστης Κουρμπέτης, έκανε γνωστούς τους ποδηλάτες που θα συμμετέχουν στον αγώνα. Αυτοί είναι οι: Ανδρέας Μιλτιάδης, Χριστόδουλος Άχας, Γιώργος Κούζης, Αλέξανδρος Ματσάνγκος, Κωνσταντίνος Παυλίδης και Bogdan Zabelinskiy.

Την αποστολή θα συνοδεύσει στην Ελλάδα και ο έφορος εθνικών ομάδων, Σταύρος Γεωργίου.

Τι έχει κάνει φέτος η Ομάδα της Κύπρου;

Τη φετινή αγωνιστική περίοδο η Εθνική Κύπρου έλαβε μέρος σε δύο διεθνείς αγώνες στη Ρόδο. Στο Γκραν Πρι Ρόδου ο Ανδρέας Μιλτιάδης πήρε την έκτη θέση στο μαζικό σπριν αλλά στον Διεθνή Γύρο Ρόδου εγκατέλειψε λόγω ενοχλήσεων μετά από πτώση. Ο Γιώργος Κούζης τερμάτισε 76ος, ο Κωνσταντίνος Παυλίδης 84ος και ο Αλέξανδρος Ματσάνγκος 108ος.