Copa America: «Περίπατος» Ουρουγουάης, ήττα σοκ για ΗΠΑ (vid)

Γιάννης Τσερβίνης28 Ιουνίου 2024

Την μοναξιά της κορυφής στη βαθμολογία απολαμβάνει η Εθνική Ουρουγουάης που στον δεύτερό της αγώνα στο Copa America συνέτριψε 5-0 τη Βολιβία.

Οι «σελέστε» ήταν καταιγιστικοί από το ξεκίνημα της αναμέτρησης και άνοιξαν το σκορ μόλις στο 8ο λεπτό με τέρμα του Πελίστρι.

Ο Νούνιες στο 21' και ο Αραούχο στο 27' «τελείωσαν» πρόωρα το παιχνίδι και έκριναν τον νικητή.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ουρουγουάη έριξε... ταχύτητα, ωστόσο πέτυχε ακόμη δύο γκολ φτάνοντας στο... εκκωφαντικό 5-0.

Στο 77ο λεπτό ο Βαλβέρδε με ωραία προσπάθεια σημείωσε το 4-0 και ο Μπετανκούρ στο 89' έβαλε το «κερασάκι στην τούρτα».

Τη... σόκαρε ο Παναμάς

Στο άλλο ματς του ομίλου, το πρώτο χρονικά, η εθνική ΗΠΑ μπορεί αρχικά να μην ξεκίνησε το παιχνίδι κόντρα στην εθνική Παναμά με τους καλύτερους «οιωνούς», αφού μόλις στο 18ο λεπτό ο Γουεά αντίκρισε απευθείας κόκκινη κάρτα, ωστόσο κατόρθωσε να προηγηθεί με υπέροχο γκολ του Μπαλογκάν στο 22ο λεπτό.

Ο Παναμάς ωστόσο κατάφερε να πετύχει την ολική ανατροπή, εκμεταλλευόμενος και το αριθμητικό του πλεονέκτημα.

Ο Μπλάκμαν αρχικά στο 26' ισοφάρισε σε 1-1, για να πετύχει το γκολ νίκης στο 83' ο Φαγιάρντο.