Copa America: Ο Λαουτάρο Μαρτίνες έστεψε την Αργεντινή πρωταθλήτρια ξανά!

Δημήτρης Μπασμπαρέλας15 Ιουλίου 2024

Η Αργεντινή κατέκτησε το Copa America. Ξανά. Back to back. Νίκησε στον μεγάλο τελικό την Κολομβία με 1-0. Με γκολ του Λαουτάρο Μαρτίνες στην παράταση. Αυτό ήταν για τον Λιονέλ Μέσι, ο οποίος βρέθηκε στον πάγκο της Αργεντινής με... δάκρυα, μετά από έναν τραυματισμό στον δεξιό αστράγαλο, που... διογκώθηκε, μετά από την αποχώρησή του στο 64ο λεπτό.

Αυτό ήταν για τον Άνχελ Ντι Μαρία, που αγωνίστηκε στον τελευταίο του αγώνα με την Αργεντινή. Πήρε την αρχηγία από τον Μέσι μετά την έξοδό του, όπου αγκάλιασε μάλιστα τον μεγάλο αρχηγό στον πάγκο για να κλείσει τη διεθνή του καριέρα. Και αυτό είναι για την Αργεντινή, την πρωταθλήτρια του Copa America, του 2024, μετά τη νίκη με 1-0 επί της Κολομβίας σε έναν τελικό, που ήταν τουλάχιστον γεμάτος γεγονότα...

Οι «Cafeteros» ήταν αήττητοι. Για 28 σερί ματς. Δεν έχασαν στην κανονική διάρκεια. Λύγισαν, ωστόσο, στην παράταση, οκτώ λεπτά πριν από το φινάλε.

Ο Λαουτάρο Μαρτίνες, ο πρώτος σκόρερ της ομάδας σε αυτή τη διοργάνωση, σημείωσε ένα ακόμη γκολ, στην παράταση, στο 112ο λεπτό της παράτασης για την ακρίβεια, για να βοηθήσει έτσι την Αργεντινή να γράψει ιστορία. Η Αργεντινή κέρδισε το Copa America του 2021. Κέρδισε το Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ το 2022. Και αυτός ο τίτλος, ο νέος τίτλος, είναι το τρίτο σημαντικό διεθνές... στέμμα που κέρδισε σε διάστημα τριών ετών. Τεράστια επιτυχία και δάκρυα χαράς...

• photo credits: ΑΠΕ-ΜΠΕ