CHL: Με το αριστερό ο Τζόλης στην πρεμιέρα, λύτρωση στις καθυστερήσεις για Παρί, μοιρασιά στο «Έτιχαντ»

Δημήτρης Καλαϊτζής18 Σεπτεμβρίου 2024

Ισόπαλες χωρίς τέρματα αναδείχθηκαν Μάντσεστερ Σίτι και Ίντερ στο «Έτιχαντ» για την πρώτη αγωνιστική της League Phase του Champions League. Το παιχνίδι τα είχε όλα εκτός από γκολ, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται βαθμούς και εντυπώσεις. Μελανό σημείο της αναμέτρησης ήταν ο τραυματισμός του Κέβιν Ντε Μπρόινε, ο οποίος έγινε αλλαγή στο ημίχρονο.

Η Παρί Σεν Ζερμέν με γκολ-δώρο από τον Γκαζανίγα νίκησε με 1-0 την μαχητική Χιρόνα στο «Παρκ ντε Πρενς». Ο τερματοφύλακας της ισπανικής ομάδας ήταν ήρωας για 89 λεπτά για την ομάδα του, όμως υπέπεσε σε ένα τραγικό λάθος και στέρησε από την πρωτάρα της διοργάνωσης να πανηγυρίσει έναν ιστορικό βαθμό.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γκίτενς, ο οποίος σκόραρε δις (76΄, 86΄), η Μπορούσια Ντόρτμουντ απέδρασε από το Βέλγιο, νικώντας με 3-0 την Κλαμπ Μπριζ του Χρήστου Τζόλη, ο οποίος αγωνίστηκε βασικός και ήταν αρκετά επικίνδυνος στην εστία των Γερμανών. Το άλλο τέρμα των «κιτρινόμαυρων» πέτυχε ο Γκιρασί από την άσπρη βούλα στις καθυστερήσεις.

Τρομερή εκκίνηση για την Σέλτικ στο Champions League, καθώς υπέταξε με 5-1 τη Σλόβαν Μπρατισλάβας του Κυριάκου Σαββίδη.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της πρώτης αγωνιστικής της League Phase του Champions League: