Χάντμπολ: Εντυπωσιακός ο ΠΑΟΚ, πέρασε στους «8» του Κυπέλλου

Metrosport Team13 Δεκεμβρίου 2023

Την πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου Χάντμπολ ανδρών πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας στη Νάουσα του τοπικού Ζαφειράκη με 17-23. Ο Δικέφαλος πήρε από τα πρώτα λεπτά σημαντικό προβάδισμα, 0-3, το οποίο αύξησε στη συνέχεια, έχοντας εξαιρετική εικόνα και στα δύο μήκη του γηπέδου, 2-7.

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερη πίεση, λόγω της απόδοσής του, ο ΠΑΟΚ διατηρούσε τους γηπεδούχους διαρκώς σε απόσταση... ασφαλείας, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια προηγούμενος στο σκορ με 9-12. Με το... πόδι στο γκάζι ξεκίνησε και στο δεύτερο ημίχρονο, αυξάνοντας ακόμα περισσότερο την διαφορά στο πρώτο πεντάλεπτο, 9-15.

Σ' εκείνο το διάστημα ο Δικέφαλος έβαλε τις... βάσεις της νίκης του, κάνοντας στη συνέχεια καλή διαχείριση του προβαδίσματος, 14-20. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ συνέχισε να παίζει σε υψηλό ρυθμό, παίρνοντας τη νίκη-πρόκριση με 17-23. Ο Δικέφαλος θα μάθει τον αντίπαλό του στην προημιτελική φάση μέσω κλήρωσης που θα πραγματοποιηθεί το προσεχές διάστημα.

Τα πεντάλεπτα: 0-3, 1-4, 2-7, 4-9, 6-10, 9-12 (ημχ.) 9-15, 11-15, 12-17, 14-20, 14-22, 17-23