Champions League: ΣΠΟΥΔΑΙΑ ανατροπή της Ρεάλ, ήττα για την Γιουβέντους, ιστορική νίκη για την Χιρόνα

Χρύσανθος Δοβλέτογλου22 Οκτωβρίου 2024

Η Ρεάλ Μαδρίτης βίωσε τον απόλυτο αιφνιδιασμό στο Σαντιάγκο Μπερναμπέου, στον αγώνα με αντίπαλο την Ντόρτμουντ, στην... επανάληψη του περσινού τελικού του Champions League. Η Βασίλισσα βρέθηκε να χάνει με 0-2 από το 34', με δύο τέρματα που σημειώθηκαν μέσα σε τέσσερα λεπτά.

Αρχικά, ο Μάλεν άνοιξε το σκορ με ψύχραιμο πλασέ στο 30', έπειτα από εξαιρετική ασίστ του Γκιρασί και ο Γκίτενς στο 34' διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης πήρε μπρος στο δεύτερο ημίχρονο και ισοφάρισε από το 60' μέχρι το 63', με κεφαλιά του Ρούντιγκερ και πλασέ του Βινίσιους.

Το πάρτι της συνεχίστηκε με πρωταγωνιστή τον Βινίσιους, ο οποίος βρήκε δίχτυα στο 86' και στις καθυστερήσεις, κάνοντας χατ τρικ και βάζοντας το... κερασάκι στην τούρτα μετά το τέρμα του Λούκας στο 83'.

Από εκεί και πέρα, η Γιουβέντους ηττήθηκε στην έδρα της με 0-1 από τη Στουτγκάρδη, ενώ η Χιρόνα πέτυχε την παρθενική της νίκη στη διοργάνωση με το 1-0 επί της Σλόβαν Μπρατισλάβας.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Μονακό - Ερυθρός Αστέρας 5-1 (20', 70' Μιναμίνο, 45'+4' Εμπολό, 54 Σινγκό, 90'+7' Ακλιούς / 27' Εντιαγέ)

Μίλαν - Κλαμπ Μπριζ 3-1 (34' Πούλισικ, 61', 71 Ράιντερς / 51' Σάμπε)

Άρσεναλ - Σαχτάρ 1-0 (29' αυτ. Ρίζνικ)

Άστον Βίλα - Μπολόνια 2-0 (55' ΜακΓκιν, 54' Ντουράν)

Χιρόνα - Σλόβαν 2-0 (42' Γκουτιέρες, 73' Χουάνπι)

Γιουβέντους - Στουτγκάρδη 0-1 (90+2' Μπιλάλ Τουρέ)

Παρί - Αϊντχόφεν 1-1 (55 Χακίμι - 34' Λανγκ)

Ρεάλ - Ντόρτμουντ 5-2 (60' Ρίντιγκερ, 62', 84', 90+3' Βινίσιους, 83' Βάσκεθ / 30' Μάλεν, 34' Γκίτενς)

Στουρμ - Σπόρτινγκ 0-2 (23' Σάντος, 53' Γιόκερες)