Champions League: Αποκλεισμός για Μάλμε, στα αστέρια η Σπάρτα Πράγας

Δημήτρης Καλαϊτζής27 Αυγούστου 2024

Μεγάλες στιγμές ζει η Σπάρτα Πράγας, καθώς πήρε το μεγάλο εισιτήριο για τους χρυσοφόρους ομίλους του Champions League.

Η ομάδα από την Τσεχία πέταξε εκτός την Μάλμε με δύο νίκες και συνολικό σκορ 4-0 και εξασφάλισε την παρουσία της στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση για πρώτη φορά μετά το 2005. Από τότε είχε αποκλειστεί εννιά φορές στα προκριματικά και επιτέλους έσπασε μία κατάρα 19 ετών.

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, το ματς απέκτησε άγρια ομορφιά από την αρχή του, καθώς οι δύο ομάδες αστόχησαν αμφότερες από την άσπρη βούλα.

Τελικά, η λύτρωση για τους γηπεδούχους ήρθε λίγο πριν το φινάλε του αγώνα. Αρχικά, ο Χαράσλιν άνοιξε το σκορ από τα έντεκα βήματα στο 80ο λεπτό και τρία λεπτά αργότερα ο Ραχμάνι διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Μπορεί η Σάλτσμπουργκ να ήρθε ισόπαλη 1-1 με τη Ντιναμό Κιέβου, όμως πήρε την πρόκριση στα αστέρια λόγω της νίκης της με 2-0 στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση.

Σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι, η Γιουνγκ Μπόις νίκησε για δεύτερη φορά την Γαλατάσαραϊ και με συνολικό 4-2 τσέκαρε το εισιτήριο για τους ομίλους του Champions League.