Bundesliga: «Πεντάρα» της Λειψίας στη Στουτγκάρδη

Metrosport Team26 Αυγούστου 2023

Η «καταιγίδα»… Λειψία διέλυσε τη Στουτγκάρδη στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα για την 2η αγωνιστική της Bundesliga που έληξε με το επιβλητικό 5-1.

Οι Σοηυβοί, στο πρώτο τους επίσημο παιχνίδι δίχως τον Ντίνο Μαυροπάνο στην άμυνα, πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 0-1 με γκολ του Γκιρασί (35’) θέλοντας να δώσουν συνέχεια στην πεντάρα τους επί της Μπόχουμ.

Όμως στο δεύτερο ημίχρονο, τα πράγματα άλλαξαν ολοκληρωτικά. Ο Χένριχς ισοφάρισε στο 51’ και οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν ούτε από το ακυρωθέν γκολ του Οπεντά δύο λεπτά αργότερα.

Η Λειψία συνέχισε στο ίδιο τέμπο και βρήκε άλλα τέσσερα γκολ με σκόρερ τους Ντάνι Όλμο (63’), Οπεντά (66’), Καμπλ (74’) και Τσάβι Σίμονς (76’) παίρνοντας την πρώτη της νίκη στο Πρωτάθλημα.