Basket League: Άνετα η ΑΕΚ - Στις λεπτομέρειες πήρε τη νίκη το Μαρούσι

Metrosport Team12 Οκτωβρίου 2024

Κάνοντας μια καλή και πειστική εμφάνιση η ΑΕΚ επικράτησε με 96-65 της Καρδίτσας στην πρεμιέρα της Basket League.

H Ένωση πήρε από την αρχή τα ηνία της αναμέτρησης και περιόρισε την επιθετική δραστηριότητα των φιλοξενούμενων, οι οποίο σημείωσαν μόλις εννέα πόντους στην πρώτη περίοδο. Ανέβασαν ρυθμό στη δεύτερη αλλά οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο και πήγαν στα αποδυτήρια στο +17.

Η ΑΕΚ διατήρησε τη διαφορά και το προβάδισμα μέχρι το φινάλε και πανηγύρισε την πρώτη της νίκης. Πρωταγωνιστές για την Ένωση οι Σι Τζέι Μπράις (21 πόντοι, 2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ) και Πρέντις Χαμπ (22 πόντοι, 6/9 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

Τα δεκάλεπτα: 23-9, 50-33, 69-47, 96-65

ΑΕΚ (Σάκοτα): Χαμπ 22, Νετζήπογλου 11, Κουζέλογλου 4, Γκόλντεν 8, Χέιλ, Γκρέι 10, Σκορδίλης 2, Καράμπελας, Φλιώνης 3, Μπράις 21, Φίλλιος, Κουζμίνσκας 15

Καρδίτσα (Παπανικολόπουλος): Χολ 5, Γουότσον 17, Λιούις 8, Κασελάκης 14, Άλεν, Χόρχλερ 3, Πλώτας, Καπετάκης, Δίπλαρος 8, Χατζής, Καμπερίδης 5, Χρηστίδης 5

Στο νήμα πήρε τη νίκη το Μαρούσι

Στις λεπτομέρειες το Μαρούσι επικράτησε με 70-67 του Κολοσσού Ρόδου στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Οι δυο ομάδες βρισκόταν κοντά στο σκορ από την αρχή, ο Κολοσσός ξέφυγε στο δεύτερο δεκάλεπτο αλλά το Μαρούσι βρήκε τις λύσεις, μείωσε τη διαφορά και μετά το άστοχο σουτ του Άντριου Γκάουντλοκ πήρε τη νίκη. Κορυφαίος για τους νικητές ο Τζόναθαν Στόουβ με 21 πόντους, 5 ασίστ και 5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 29-37, 50-52, 70-67

Μαρούσι (Βετούλας): Σανόγκο 4, Ρέινολντς 19 (3/6 τρίποντα), Φρίντρικσον 12 (1/2 τρίποντα, 8 ασίστ, 8 λάθη), Στόουβ 21 (2/3 τρίποντα), Λαντζεβάιν 7 (8 ριμπάουντ), Καρακώστας, Στασινός 3 (1), Σιούντρης, Ραντούλιτσα 2, Ιορδάνου, Γιαννόπουλος, Τανούλης 2

Κολοσσός (Σιγάλας): Γκάουντλοκ 17 (3/6 τρίποντα), Ορτίζ, Κολοβέρος 11 (2/2 τρίποντα), Τσαϊρέλης 2, Ντανουσεβίτσιους 7 (1/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Νέλσον 6, Σλαφτσάκης, Οκόρο 7 (9 ριμπάουντ), Πετρόπουλος, Χατζηνικόλας 8, Μπίλης 9 (2/2 τρίποντα), Κουρουπάκης.