Ασταμάτητη η Λεβερκούζεν πέρασε με ανατροπή από τη Λειψία!

Metrosport Team20 Ιανουαρίου 2024

Η Μπάγερ Λεβερκούζεν είναι ασταμάτητη και συνεχίζει να παραμένει αήττητη στην Bundesliga, περνώντας και από την έδρας της Λειψίας με τρομερή ανατροπή στο φινάλε το αγώνα (2-3), παρότι έμεινε πίσω στο σκορ δύο φορές.

Η ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο συνεχίζει την τρελή φετινή της κούρσα στο γερμανικό πρωτάθλημα, παραμένοντας αήττητη μετά από 18 αγωνιστικές έχοντας 48 βαθμούς, αυξάνοντας τη διαφορά από τη Μπάγερν Μονάχου στους 7 βαθμούς, με τους Βαυαρούς να έχουν δύο παιχνίδια λιγότερα.

Η Λειψία μόλις στο 7ο λεπτό με ατομική ενέργεια του Τσάβι Σίμονς άνοιξε το σκορ (1-0). Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους η Λεβερκούζεν ισοφάρισε μετά από σέντρα του Γκριμάλντο, με τον Τέλα να κάνει το 1-1 στο 47ο λεπτό.

Ο Οπεντά όμως έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους γηπεδούχους (56'). Ο Τζόναθαν Τα ισοφάρισε σε 2-2 στο 63' μετά από σέντρα του Χόφμαν και στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Πιέρο Χινκαπιέ υπέγραψε για τις "ασπιρίνες".