Άρχισε τα... περσινά η Λεβερκούζεν: Νίκη επί της Γκλάντμπαχ στο τελευταίο δευτερόλεπτο!

Metrosport Team23 Αυγούστου 2024

Η συνήθεια που έγινε λατρεία. Η Λεβερκούζεν συνέχισε από εκεί που σταμάτησε πέρσι, παίρνοντας ακόμη μία νίκη στις καθυστερήσεις.

Οι πρωταθλητές επικράτησαν 3-2 της Γκλάντμπαχ, σκοράροντας το νικητήριο γκολ στο 90+11' στην πρεμιέρα της Bundesliga.

Στο 12ο λεπτό ο Τζάκα με σουτ εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ενώ ο Βιρτς στο 38' με πλασέ από τα δεξιά έκανε το 2-0. Η Λεβερκούζεν μάλιστα είχε και δύο δοκάρια. Στο τέλος του πρώτου 45λέπτου, ο Κλάιντινστ σκόραρε, ωστόσο, το γκολ του ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ μέσω VAR.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν το γκολ που έψαχναν στο 59ο λεπτό με τον Ελβέντι και, μάλιστα, στο 85ο λεπτό κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 2-2 με προβολή του Κλάιντινστ. Ωστόσο, στις καθυστερήσεις ο Αντλί κέρδισε πέναλτι από τον Ιτακούρα. Ο Βίρτς ανέλαβε την εκτέλεση, ο Όμλιν απέκρουσε, αλλά ο πρώτος πήρε το ριμπάουντ για το τελικό 3-2.