Απέδρασε από τα Χανιά με...ανατροπή η Καλαμάτα - Σπουδαίο φινάλε και γκολ στο 92'

Metrosport Team22 Σεπτεμβρίου 2024

Πλούσιο θέαμα προσέφερε για ακόμη μια μέρα στο Πρωτάθλημα της Super League 2, με τη Καλαμάτα να πετυχαίνει σπουδαία ανατροπή στα Χανιά και να φεύγει με τη νίκη (2-1) χάρη στο τέρμα του Νικολά Ντιγκινί!

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος, έχοντας μόλις στο 11’ την πρώτη ευκαιρία και στο 23' πήραν το προβάδισμα, όταν από σέντρα του Προβιδάκη από τα δεξιά και καρφωτή κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής ο Τσέλιος, άνοιξε το σκορ. Η Καλαμάτα προσπάθησε ν' αντιδράσει και έχασε τη δική της μεγάλη ευκαιρία με την κεφαλιά του Μπακαγιόκο στο 31', ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Μορέιρα.

Ό,τι δεν έκανε στο πρώτο ημίχρονο όμως το έκανε στο δεύτερο, με τη "μαύρη θύελλα" να ανεβάσει κατακόρυφα την απόδοσή και μετουσίωσε την ανωτερότητά της στο 76' με τον Μόρσεϊ να πετυχαίνει με πλασέ το 1-1. Στο 83’, από νέο κόρνερ του Μορέιρα, αυτή τη φορά από τη δεξιά πλευρά, ο Αλγκαρανιάς έκανε τη κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, αλλά ο Μουνάχο έδιωξε πάνω στη γραμμή.

Τελικώς έφτασε στη σπουδαία ανατροπή στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων μετά την εκτέλεση φάουλ του Βασιλαντωνόπουλου ο Ντιγκινί σε δεύτερο χρόνο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 1-2!